| honey2804 a întrebat:

Am luat timp de 1 an anticonceptionale Yasmin, am luat 2 luni pauza si as vrea sa incep sa le iau din nou. In ce zi ar trebui sa le incep din nou? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, prima zi a menstruatiei, dar pauza de doua luni e prea scurta, tu esti sigura ca ai acordul ginecologului de a reincepe contraceptivele? Poate e bine sa mai consulti un medic ginecolog, e ciudata o pauza mai scurta de 4 luni si nu prea benefica sanatatii.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi INDICAT să le începi în PRIMA zi de menstruaţie.
Dar, se pot începe şi în zilele 2-5 ale CM...

"CUM SA UTILIZATI YASMIN?

Când si cum sa administrati comprimatele filmate?
Blisterul YASMIN contine 21 comprimate filmate. Pe blister, fiecare comprimat este marcat cu ziua din saptamâna în care trebuie administrat. Utilizati comprimatul la aproximativ aceeasi ora în fiecare zi, cu putina apa daca este necesar. Urmati directia sagetii pâna când ati terminat toate cele 21 comprimate. În urmatoarele 7 zile nu veti mai utiliza comprimate. În decursul acestor 7 zile trebuie sa înceapa menstruatia (sângerare de întrerupere). De obicei, aceasta va apare în ziua 2 - 3 de la ultimul comprimat YASMIN. Începeti urmatorul blister în a 8-a zi, chiar daca menstruatia continua. Aceasta înseamna ca veti începe întotdeauna un blister nou în aceeasi zi a saptamânii si, de asemenea, ca sângerarea de întrerupere va apare aproximativ în aceeasi zi, în fiecare luna.

Începerea primului blister YASMIN
Când nu s-au mai utilizat contraceptive hormonale în ultima luna
Administrarea comprimatelor YASMIN trebuie sa înceapa în prima zi a ciclului, adica în prima zi a sângerarii menstruale. Utilizati un comprimat marcat cu ziua respectiva din saptamâna. De exemplu, daca menstruatia apare într-o vineri, utilizati un comprimat marcat cu "vineri". Urmeaza apoi zilele în ordine. Puteti începe si în zilele 2-5, însa, în acest caz, asigurati-va ca folositi o metoda contraceptiva suplimentara (metoda de bariera) pentru primele 7 zile de administrare a comprimatelor din primul ciclu."
- SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......MIN-R.aspx

În general, "tratamentul" cu AC se ia 9 luni, după care se face o PAUZĂ de 3 luni, apoi se iau IAR timp de 9 luni, apoi PAUZĂ de 3 luni, etc.

Deci, pauza de 2 luni este INSUFICIENTĂ!

De asemenea, este NECESAR un NOU consult la medicul ginecolog şi ALTE analize/investigaţii ( făcute ACUM ), apoi vei putea începe administrarea AC.

Este NECESAR un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate ( ar fi indicat : un test de secreţie vaginală/"lamela", o ecografie vaginală/ovariană, test Babes-Papanicolau, analize de sânge şi urină, etc. ), şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Dacă medicul la care mergi îţi face un control superficial ( 4-5 întrebări şi îţi verifică doar tensiunea arterială ), atunci să mergi la ALT medic mai SERIOS/conştiincios!

Oricum, eu îţi recomand să NU foloseşti anticoncepţionale; le consider "acceptabile" doar în cazul unor afecţiuni patologice ( chist ovarian, etc. ).

Toate cele bune.

| Xpressurself a răspuns:

Vad ca ai multe intrebari legate de multe probleme, iti recomand sa scrii pe hartie toate problemele pe care le ai, poti intra in contul tau la "intrebarile mele" si sa-ti notezi de acolo si intrebarile anterioare plus altele pe care le ai, apoi mergi si vorbeste iar cu medicul, de data asta cu toate grijile puse pe hartie. daca nu te satisface medicul pe care il ai schimba-l/o dar nu cred ca aici este problema. ai mai multa incredere in tine

| Puiutzu91 a răspuns:

In prima zi a ciclului menstrual.stiu k exact asa a facut si prietena mea big grin