| RaduTN a întrebat:

Care sunt cele mai sanatoase alimente si bauturi din comert? Nu mai vreau sa mai mananc toate prostiile cand sunt la scoala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Alimente sănătoase? În comerţ? Cam greu.
Personal, aş recomanda fructe, legume, ceva seminţe, alune şi apă. Cam atât din ceea ce poate fi consumat pe fugă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bauturi sanatoate... tot ce nu are zahar adaugat. In principiu sucurile de fructe facute pe loc

| anonimg a răspuns:

In mod normal trebuie sa mananci bine acasa inainte de a pleca la scoala.
In pauza poti manca pe langa fructe(banane, mere, pere, gutui) fulgi de porumb sau de grau care se pot consuma si ca atare(adica fara lapte sau iaurt):
http://www.megamarket.ro/......arate.jpg;
http://www.rommac.ro/wp-content/uploads/2012/10/activ-sticks-mihai3.png;
http://cdn.allshops.ro/......07205.jpg;
sau bicuiti care contin cereale integrale: https://www.google.ro/......ps?/search
Recomand 3 mese/zi si nu mai mult. Iar ca lichid, apa. Suc mai rar, deoarece vitaminele si mineralele le putem lua direct din fructele si zarzavaturile pe care le putem consuma in mod direct.

| ALGator a răspuns:

In principiu, băuturi fără zahar. Apa. Apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu gasesti in magazine si nici in oras mancare si bautura eco 100%. Am mai comentat la un raspuns: Gasesti alimente naturale numai la tara. Prin luna August, o masina s-a oprit langa mine si soferul impreuna cu o doamna m-a intrebat unde, la cine gasesc ei zarzavaturi pentru ca vor sa puna pentru iarna. Da, i-am indemnat exact spre gospodarul care avea o gradina mi frumusica. In majoritatea satelor din judete se fac targur. Gasesti exact ce cauti in piata din oras numai ca aici vand gospodarii. Bine, semai infiltreaza si tiganusi dar nu le merg manevra aici. Si plus de asta recunosti un taran cinstit de un tigan afacerist. Fructe proaspat culese din copac din care poti face sucuri naturale, zarzavaturi de orice, fel. Daca intrebi gasesti chiar si porci pentru Craciun la pret omenos, orice animal vrei sa consumi, crescut eco. In magazine nu gasesti asa ceva.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Cele din comert, nu prea sunt sanatoase. Tote au inlocuitori sau conservanti. Dintre bauturi voiam sa-ti spun "apa plata" dar a aparut o reclama cu "cea mai necurata apa", asa ca...
Mai bine ia pachet de acasa cu orice gatit de mama, in fiecare zi altceva.

| jocker007 a răspuns:

Mai exista asa ceva in comert?happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru jocker007):

Da,gasesti in pietele de la tara. Daca mergi intr-o zi intr-un targ de la tara si te aprovizionezi cu zarzavaturi, si fructe, ca mai apoi sa le conservi prin sterilizare in borcane, ai si toata iarna. Fructele naturale din care iti poti face sucuri naturale tot la tara le gasesti. In orase stim ca din cauza tiganilor ce au pus monopol pe piete si din cauza amenzilor dure care se da pentru vinderea la colt de strada, nu mai gasim nimic natura. Am raspns pentru tine dar este valabil si pentru cel ce a pus intrebarea. Totul tine de aprovizionarea din pietele de la tara sau direct de la gospodari. Nu doare deloc gura si nici nu este ilegal sa mergem la tara si sa intrebam orice taran unde putem gasi(la cine) zarzavaturi de vanzare, fructe si carne. Va spun, eco inseaman numai din gospodarii.

| apocaliptic77 a răspuns:

NU EXISTA alimente si bauturi sanatoase in comert.(doar, mai putin nocive)

| AleCuRaspuns a răspuns:

Ce zici de sucul de sfecla morcovi si mar? are gust bun si e super sanatos. Si poti incerca morcovi fierti sau copti. sunt super buni

| alinutastraub a răspuns:

Pai apa de acasa si sandvis-uri (facute de acasa sau le iei de la supermarket-uri/market-uri).

| Alin255 a răspuns:

Alimente sanatoase sunt fructele si legumele.Bauturi sunt apa plata, si sucurile de mere si portocale 100%