| romanyta a întrebat:

Care sunt componentele aparatului digestiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Compunerea sistemului digestiv:

Tractul gastrointestinal (canalul alimentar) (tubul digestiv):

gura
esofagul
stomacul
intestinul subţire: duoden, jejun şi ileon
intestinul gros

Organe auxiliare:

dinţii
limba
vezica biliară
glandele salivare
ficatul
pancreasul

Sursa: http://www.scientia.ro/......estiv.html

3 răspunsuri:
| madu1295 a răspuns:

Tub digestiv: cav. bucala, faringe, esofag, stomac, intestin subtire si intestin gros; si glande anexe: glande salivar si ficatul.

| DeathReaper a răspuns:

Cavitate bucala-glande salivare-faringe-esofag-stomac-ficat cu vezicula biliara-pancreas-intestin subtire-cecum-intestin gros-anus