| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt diferențele dintre SMURD și Ambulanță?
Întreb, deoarece am văzut că la anumite cazuri de persoane aflate la domiciuliu în caz de urgențe vine Ambulanța dar la altele SMURD-ul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferenta este de subordonare (MAI sau MSP) si la ce evenimente intervin.
SMURD intervine in principal la accidente de tot felul iar Ambulanta la bolnavi.

1 răspuns:
| Anonimul151 a răspuns:

Ambulanța, merge la cazurile care nu sunt atât de grave iar smurdul merge la cazuri care sunt grave cum ar fi accidente de mașini, și probleme grave de sănătate, infarct, etc