| RODY a întrebat:

CARE SUNT DIFERENTELE INTRE ECOGRAFIA MORFOLOGIE FETALA SI 3D/4D?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Diferența dintre ecografia morfologiei fetale și 3D/4D este aceea că prima este una clasică iar secunda mărește mult mai mult partea internă a organelor. În situația unei sarcini, se poate vedea și sexul mult mai înainte decât la ecografia normală. Și posibilele fecțiunile congenitale sunt mult mai mult scoase în relief în primele trei luni de sarcină, atunci se hotărăște viitoarea mămică dacă mai păstrează sarcina sau nu.
Sarcină ușoară și un bebeluș sănătos.
P. s.: nu mai pune c. n. p. pe post de username, îți poți găsi alt username. Ce este personal trebuie să rămână tot personal, nu trebuie pus la dispoziția tuturor. Părerea mea.
Pa, pa.

1 răspuns:
doiny
| doiny a răspuns:

Diferenta intre o ecografie 3D si 4D consta in faptul ca prima ofera o fotografie tridimensionala a fatului, iar cea 4D surprinde, tot in varianta tridimensionala, si miscarile fatului. Ecografia 4D vine in plus cu o viziune dinamica si se poate observa, de exemplu, activitatea cardiaca a fatului sau gesturile acestuia.
http://www.evenimentuldebotosani.ro/viewArticol.php?articol_id=20335