| Shukacu a întrebat:

Care sunt efectele fumatului? cu ce te dezavantajeaza, dauneaza happy?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Nu te lua dupa paranoicii astia de sus, ca nu patesti nici pe dracu'.
baga in tine tigari la greu, afumeaza-ti toate organele, baga-ti tigari si in urechi, nari, ca cica fumatul reduce riscul de a face Parkinson.
sunt atatea persoane care traiesc mult si bine, ajung si la 80 de ani, si toata viata au fumat.

| piticoth a răspuns:

Desi fumatul reduce pe moment stresul cauzat de simptomele de sevraj, oamenii de stiinta au descoperit ca, in realitate, din cauza nicotinei, nivelul hormonilor de stres creste.

Desi riscurile cresc cu fiecare tigara pe care o fumezi, anumite efecte ale fumatului sunt imediate. Unii oameni devin dependenti chiar de la prima tigara. Capacitatea pulmonara scade si, foarte probabil, fumatorul ramane cu o tuse persistenta. De asemenea, fumatul provoaca imbatranirea prematura a pielii si creste riscul aparitiei disfunctiilor sexuale, a atacurilor de panica si a depresiei.

Fumatul pasiv uncide anual mii de persoane. Fumand, le faci rau membrilor familiei, prietenilor si chiar animalelor de companie. happy

Asadar, ce vei face daca cineva iti ofera o tigara? smug De obicei, este suficient sa spui cu hatarare: " Multumesc, dar nu fumez " happy. Daca persoana respectiva insista sau chiar te ia peste picior, nu uita ca tu decizi happy. Ai putea spune ceva de genu :
- " Am aflat care sunt riscurile fumatului si m-am gandit ca nu e pentru mine ".
- " Mi-am facut niste planuri importante de viitor si pentru asta am nevoie de plamani ". big grin
- " E dreptul meu sa aleg ".

In fiecare an, companiile producatoare de tigari cheltuiesc miliarde de dolari pe publicitate. Care este tinta lor prefeta? Intr-un document intern al unei companii producatoare de tigari spune: " Adolescentii de azi pot fi clientii fideli de maine ". Nu le permite celor din industria tutunului sa-ti ia banii din buzunar. Nu musca momeala lor happy. Nici ei si nici prietenii tai care fumeaza nu se gandesc la binele tau happy. Mai degraba urmeaza sfatul: " Invata ce-ti este de folos. "

Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai sa facem o lista

Dezavantaje:

-provoaca cancer
-poate provoca probleme cu plamanii
-poate provoca probleme cu inima
-poate provoca probleme cu potenta la barbati
-poate provoca probleme cu dantura

-costa cam 300-400ron pe luna
-mirosi tot timpul urat
-ii imbolnavesti pe cei din jur care sunt nefumatori
-iti miroase respiratia a carne arsa tot timpul
-stai in ploaie si frig sa fumezi
-devii un dependent
-iti imputi casa si masina daca nu te poti abtine
-trebuie sa cari tigarile si bricheta dupa tine
-devii irascibil daca nu ai posibilitatea sa fumezi cand ai chef
-trebuie sa ascunzi viciul de parinti (daca esti minor si acestia nu sunt deaccord - in cele mai multe cazuri)

Avantaje:

-esti cool in fata prietenilor.

| ThEEmperoR a răspuns:

Tigarile au 4000 de substante toxice dintre care 25% chiar iti dauneaza calumea. De la tigari poti face cancer, diabet, o chestie cu dintii etc.

| piticoth a răspuns (pentru ThEEmperoR):

Tutunul care nu se fumeaza, cum ar fi cel care se mesteca thinking, poate elibera mai multa nicotina decat tigarilee si contin aproximativ 25 de substante cancerigene, care maresc riscul aparitiei cancerului langerian si bucal happy, in legatura cu ce ai zis tu, am auzit pe un post la TV happy.

| kitty00 a răspuns:

La fumatori IQ-ul se micsoreaza pe an ce trece, plamanii vor fi praf si sanatatea ta distrusa. Unii copii fac aceasta actiune numita ''fumat'', nu se gandesc la viitorul lor deloc. Exemplu nu pot sa iti dau.Insa sa te gandesti in cazul in care tu esti in clasa a 9-a(spre exemplu) peste un an cand esti in clasa a 10-a vei avea iq-ul unui copil de a 9-a.Nu poti sa te mai dezvoltezi.acum,pentru ca te-am ajutat, te rog, daca poti, sa ma ajuti si pe mine cu o intrebare. Apreciez in cazul in care raspunzi la o intrebare care nu are inca fundita!

| sniper2998 a răspuns:

Cu fumatul nu'i de joaca, nu te mai dezvolti atat mintal cat si fizic cum trebuie, in situatii grele daca te apuci de fumat te ajuta pe moment cu "alinarea" stresului dar pe timp ce trece creste riscul de cancer, diabet, depresie, tulburari la nivelul creierului, neuronului, sistemului nervos, astmul mai e un pericol si multe probleme legate de ficat, plamani, creier, laringe, faringe, encefal, papile gustative, miros, inima... am auzit ca iti scade si potenta (nu s-a dovedit dar multi dintre fumatori sunt mai impotenti decat cei nefumatori

| Megaquest a răspuns:

Daca dauneaza? Iti spun un mare DA.
Fumatul este foarte periculos, dauneaza enorm organismului uman.Nu stiu ce va place sa trageti in voi fum.Sunt multe efecte negative http://sanatate.ele.ro/......a2816.html Poftim si citeste.;)