| d4nny a întrebat:

Stiti dupa cat timp se vad efectele fumatului? Mentionez ca fumez de un an.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| andrei90tm a răspuns:

Chiar dupa prima tigara. gandeste-te ca intr-o tigara sunt continute 43 de substante chimice care cauzeaza cancer ( ce mai importanta: nicotina, gudronul, monoxidul de carbon, oxizi de hidrogeni, cianura de hidrogen, amoniac, metale ( suna ciudat dar fumul de tigara contine si metale periculoase printre care: arsenic, cadmiu si plumb; multe din aceste metale sunt cancerigene ), compusi radioaactivi, samd.

efectele fumatului asupra sistemul respirator:
- iritatia traheei si a laringelui;
- reduce functionarea plamanilor si cauzeaza insuficienta respiratorie datorita umflarii si limitarii areajului plamanilor;
- cauzeaza mucozitate excesiva in pasajele plamanilor;
- incapacitatea plamanilor de a curata si elimina substantele otravitoare se transforma in iritatii ale plamanilor.

efectele fumatului asupra sistemul circulator:
- cresterea tensiunii arteriale si rata batailor inimii;
- strangerea vaselor de sange rezultand o scadere a temperaturii corpului;
- mai putin sange oxigenat in corp;
- sange aglutinant care este predispus la coagulare;
- vatamarea liniilor arteriale contribuind la artroscleroza (depuneri de grasime pe peretii arteriali);
- cresterea riscului de infarct datorita blocajelor in circulatia sangelui.

efectele fumatului asupra sistemul imunitar:
- sistemul imunitar nu mai fuctioneaza bine;
- persoanele fumatoare sunt mai expuse la infectii;
- procesul de vindecare a organismului este mai lung.

efectele fumatului asupra sistemul muscular si osos:
- reducerea circulatiei sangelui in zona extremitatilor (degetele mainilor si picioarelor);
- incordarea muschilor;
- reducerea masei osoase.

alte efecte ale fumatului asupra corpului:
- iritarea si inflamarea stomacului si a intestinelor;
- cresterea riscului de sangerari gastrointestinale;
- reducerea simturilor tactile si gustative;
- aparitia ridurilor premature;
- risc ridicat de orbire si pierdere a parului;
- gingivita.

efectele fumatului asupra barbatilor:
- reducerea nivelului de hormoni sexuali;
- impotenta cauzata de reducerea circulatiei sangelui in zona inghinala;
- cresterea riscului de cancer al sistemului reproducator incluzand si cancerul penian.

efectele fumatului asupra femeilor:
- reducerea fertilitatii;
- scaderea apetitului sexual;
- reducerea nivelului de hormoni feminini;
- absenta menstruatiei sau ciclu menstrual neregulat;
- cresterea riscului de cancer al sistemului reproducator incluzand cancer de col uterin, cancer la san.

efectele fumatului asupra fetusilor:
- cresterea riscului de avort spontan, nastere prematura sau nasterea copilului mort;
- risc mare in aparitia problemelor de dezvoltare ca deficit de atentie si hiperactivitate;
- un tata fumator poate sa afecteze fetusul chiar daca mama nu este fumatoare, ea este expusa la fumat pasiv; daca mama copilului fumeaza si in timpul primului an de viata copilul risca sa aiba infectii la urechi, boli respiratorii precum astm, sindromul mortii subite si cancer ca leucemia limfatica cronica ( LLC ).

Boli cauzate de fumatul de durata
un fumator inrait este expus unui risc mare de aparitie a bolilor letale incluzand:
- toate tipurile de cancer precum cancerul de plamani, de gura, de nas, de gat, pancreas, leucemie, de rinichi, penial, de col uterin, de veriza urinara, de colon;
- boli de plamani precum bronsite cronice, boli pulmonare cronice si efizem;
- boala arteriala coronariana, boli de inima si atacuri de inima;
- ulcer al sistemului digestive;
- osteoporoza;
- circulatie peririferica slaba care poate duce la amputari.

De retinut!

- Mai mult de patru mii de substante chimice din fumul de tigara sunt substante chimice active si determina schimbari fatale in corpul omenesc.

- Cele mai nocive substante din fumul de tigara sunt gudronul, monoxidul de carbon, oxidul de nitrogen, cianura de hidrogen, metalele, amoniacul si compusii radioactivi.

e sanatos? tu ce crezi? ( apropo si eu sunt fumator si mi se pare o prostie fumatul; tigarile = bani arsi )

Numai bine!

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

@andrei 90tm ti-am votat raspunsul ca fiind folositor!happy
depinde de sistemul imunitar al persoanei... poti sa nu ai nimic 10 ani si apoi sa ai crize deodata sa nu mai poti respira etc sau poti avea efecte adverse dupa prima tigara.
Oricum lasa-te!
Fumatul prosteste!

| pedaladeacceleratie a răspuns:

Pai cam acum, dupa un an. Depinde daca fumezi 10 de zi sau 10 de luna.
Si mai exact la ce te referi cand zici 'efecte'.
La dependenta sau la tusit?
Sa stii ca fiecare organism functioneaza altfel, un om se poate imbolnavi de cancer pulmonar de exemplu dupa 2 ani de cand a inceput sa fumeze, unul dupa 50.

| d4nny explică:

Eu fumez cam un pachet la 2-3-4 zile...Cred ca am o dependenta usoara si din tot ce am citit aici (multumesc andrei90tm-ai primit fundita b-) ) am observat:cresterea batailor inimii, scaderea apetitului sexual si absenta menstruatiei sau ciclu menstrual neregulat.In rest ma simt foarte bine.

| kaTTsu a răspuns:

Dupa primele 5 tigari vei simti ca incet incet incepi sa depinzi de ele si sa vrei cat mai multe tot de la primele 5 tigari incep plamani sa te arda e foarte nasol

| alex_6048 a răspuns:

Eu fumez de la 13 ani acum am 18 si nu am nimic nu m-a deranjat cu nimic nici macar nu prea tusesc

| Razvan_9009 a răspuns:

Nu-i chiar asa panica cu fumatul ma...nu este un lucru deloc bun care nu iti aduce nici un beneficiu dar sti tu vorba aia dupa o masa nesanatoasa o tigare si mai nesanatoasa e cea mai buna si o sa simti efectele fumatului peste cativa ani ma rog exista si exceptii dar in general cam asa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine se vede dupa o ora laughing). Incep sa tusesc si ma doare gatu.
Depinde de fiecare persoana.