| Ammizzu a întrebat:

Care sunt efectele negative si pozitive ale consumului de energizante des (1-2 pe zi)? Cam de un an beau 1-2 energizante pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Ficatule varza, plus ca poti face diabet si cancer + alte 20 de boli.

| bogz a răspuns:

Pozitive nu exista pentru ca la un moment dat organismul se obisnuieste cu substantele stimulante.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai sa o luam la rand
iti omori ficatul, stomacul, rinichii, dantura si poate in final si inima la cata cofeina exista in porcariile alea

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pozitive? Niciunu.
Negative: Ai sansa sa dezvolti o caruta de boli cardiovasculare iar mai incolo un stop cardiac sau un atac cerebral. Tot mai incolo vei avea probleme grave cu rinichii. Mai bine tragi pe nas cocaina, cred ca-i mai sanatoasa.

| miTzuliK93 a răspuns:

Nu mai beti otrava pura, oameni buni...

| RedDeath a răspuns:

Un energizant pe zi maxim. Iti dai seama ca iti accelereaza bataile inimii. Daca mai faci si ceva sport, bataile cresc si mai mult. Felicitari! Tine-o tot asa, si in scurt timp vei avea un infarct.

| roxkiss a răspuns:

Inima ta draga e praf. ca si nervii si ficatu. nu glumi cu sanatatea. Nu bea! Pozitive parti nu are. o sa continui o sa ai insult sau infarct pe la 25 de ani

| Mediocre a răspuns:

Citisem undeva ca un energizant face cat vreo 7 cesti de cafea; s. Energizantele contin prea mult zahar, ceea ce face ca nivelul de glucoza in sange sa creasca. De la prea multa glucoza, se produce prea multa insulina care la randul ei face ca nivelul de glucoza in sange sa scada brusc. Nu stiu daca chiar au efecte pozitive. Efectele sunt de scurta durata si iti dau dependenta.

| Miguelito a răspuns:

Nui bine. Un energizant de 250 ml are cofeina cam cat 4 cani de cafea. Daca bei 1-2 pe zi e ca si cum ai bea 8 cani de cafea. In primul rand e afectat stomacul de la toate chimicalele din el. Apoi cafeina aia intra in sange si face inima sa duduie. Daca inima nu cedeaza, creierul poate face atac cerebral. Daca stai foarte bine cu circulatia, tot poti sa faci boli ale ficatului. Riscurile de diabet nu sunt mai mari la cei care consuma energizante decat la cei care beau suc. Iar riscul de cancer e scazut. E alegerea ta ce bei da mai buna e o cafea la ibric sau un nes decat un **** d-ala. E strict treaba ta dar mai multi oameni mor de la energizante decat de la tigari.