| Marius234 a întrebat:

Care sunt primele simptome ale Parkinsonului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Tremor al mainilor, bratelor, picioarelor, barbiei si fetei, rigiditate musculara, lentoare si dificultate in miscare.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tremor sau rigiditate musculara, initial la emotii sau la actiuni care necesita multa concentrare. Problema e ca acest tremor mai poate aparea si in alte afectiuni, avand aceleasi caracteristici, asa incat doar un neurolog, pe baza unor semne obiective iti poate spune daca e vorba despre maladia Parkinson sau despre altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit un site unde sunt explicate aceste simptome. Uite:
http://www.sfatulmedicului.ro/print_article.php?id=952&catname=Neurologie
Lectura placuta!