| Dăăqueen008 a întrebat:

FUNDA! Cand apar primele simptome de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Primele simptome de sarcina NU apar NICIODATA in primele 2 saptamani de dupa ovulatie deoarece de regula, (stabilit stiintific) NIDATIA, adica implantarea ovulului fecundat (cam in ziua a 14-15-a a c.m.), se produce cel mai devreme dupa 8 zile si cel mai tarziu dupa 14 zile, adica in ultima saptamana a ciclului menstrual, sau in preajma zilei in care ar fi urmat sa inceapa menstruatia. In consecinta absolut NICIODATA NU APAR nici un fel de simptome de sarcina in primele 2-3 saptamani de dupa ovulatie. In cazul formarii si instalarii unei sarcini, PRIMELE simptome de sarcina pot sa apara/se pot produce (insa nu in cazul fiecarei femei) doar din momentul aparitiei embrionului in placenta, adica incepand cu saptamana a 6-7-a de sarcina. Niciodata mai devreme, si nu in cazul tuturor femeilor. Sanatate.

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Cam la 4-5 saptamani de la actul sexual.

| Miss25JK a răspuns:

Dupa primele 2 saptamani, dar exista exceptii in care gravida poate sa fie lipsita de vreun simptom.

| Dăăqueen008 explică (pentru Miss25JK):

Dar daca CM trebuie sa imi vina joi (iar atunci se fac 11 sau 12 zile de la contactul sexual neprotejat) si imi vine atunci sanse sa fiu tot sunt? Sau daca imi intarzie 2-3 zile.

| Dăăqueen008 explică:

A trecut pe langa mine gluma.

| Maly29 a răspuns:

De regula, după doua săptămâni

| Alexandra_Iosif_1998 a răspuns:

Aprox. la 5 saptamani. ( in cazul meu)

| Dăăqueen008 explică (pentru Alexandra_Iosif_1998):

Dar ti-a intarziat menstruatia totusi din prima sau?