| Hellobello a întrebat:

Cand apar primele simptome de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa numitele ''simptome de sarcina'' care sa fie adevarate/reale se pot produce numai dupa transformarea ovulului implantat in endometru in embrion uman si a placentei. Acest proces se produce de obicei dupa ce sarcina a implinit varsta de minim 6-7 saptamani. De asemenea este de remarcat faptul ca in cazul a circa 40% dintre femei NU apar/ NU se manifesta niciun fel de simptome pe intreaga durata de 38-40 de saptamani cat dureaza sarcina. In concluzie este posibil ca unele femei sa aiba ''probleme'' chiar suparatoare, pe cand altele sa nici nu stie ca exista si in ce mod se manifesta respectivele simptome. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Dupa varsta de 5-6 saptamani apar primele simptome.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cam la 5-6 saptamani de la conceptie. Evident primul simptom il reprezinta lipsa menstruatiei. Apoi apar tensiuni la nivelul sanilor, oboseala, irascibilitatea, poftele alimentare, uneori greturi matinale, senzatia de voma, ameteli etc dar in unele cazuri desi testul de sarcina e pozitiv si femeia e gravida nu are nici un simptom. Cu exceptia absentei menstrei. Uneori femeia e dusa in eroare de sangerarea de nidatie sau de implantare a ovulului fecundat in uter care e slaba cantitativ si dureaza putin pe care o confunda cu menstruatia obisnuita.