| paunmihai a întrebat:

Care sunt principalele boli pe care le poate cauza stresul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Stresul este izvorul tuturor bolilor cunoscute si necunoscute.

3 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna ziua, stresul in primul rand poate cauza bolile de stomac (ulcer gastric sau duodenal, gastrite), poate provoca boli cardiovasculare, diabet zaharat, poate afecta activitatea vizuala, auzul poate fi afectat si el, deci pot apare o multime de boli datorate acestui factor numit stres.

| psiholoaga a răspuns:

Stresul in sine nu cauzeaza nimic. Sistemul tau imunitar are niste brese. Si cand esti stresat sau ai alte probleme, bresele devin mai mari si e mai posibil sa dezvolti anumite afectiuni. Unii oameni somatizeaza mai repede, altii mai putin. In general, cei care se manifesta emotional si nu acumuleaza in ei energie negativa, somatizeaza mai putin.

| andreutz a răspuns:

Vezi cazurile emo laughing