| Ungur_Claudiu_Dinu_1977 a întrebat:

Ce boli poate cauza televizorul asupra fizicului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Privitul la televizor, nu poate sa antreneze boli asupa fizicului unei persoane decat in cazul in care, sta incomod, cu spatele curbat.
Urmaritul televizorului, o perioada mai mare de timp, are implicatii asupra psihicului, in special la copii dar si la adulti.
In plus, pierderea unei parti din zi cu televizoul, te face sa devii sedentar, iti strici si ochii care obosesc, urmarind mereu imagini care se deruleaza, cu repeziciune, in fata ta.
Sa privesti un film bun, o emisiune buna, este bine dar sa devii sclavul televizoului, traindu-ti viata doar privind si nu actionand cred ca, nu este o modalitate normala de a trai.
Un gand bun si multa sanatate.

| mona a răspuns:

In afara de cateva kg in plus iti poate afecta vederea

| Felys a răspuns:

Leneveala si implicit ingrasarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca boli in general vorbim! ai probleme cu vederea(de asta se da o distanta minima functie de diagonala tv-ului si de la care te poti uita lejer, deoarece pupila ta reactioneaza la schimbarea imaginilor, la culori etc). proba clara e cu marirea sau micsorarea pupilei la lumina unei lanterne. succesiune rapida a imaginilor poate dauna celor epileptici putand sa provoace crize de epilepsie. si daca te uiti la politica, stirile de la ora 5 si talk showuri, tampesti! scuze! vorbim de boli in general, nu? si cele mentionate de ceilalti.