| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele clare de leucemie? eu am urmatoarele simptome, cateodata dureri de plamani sau pipt, junghiuri mici in spate, tuse de vreo 3 luni,nu fac febra, parca am slabit in greutate dar joc fotbal in fiecare seara, mie foarte frica de o luna cam stau cu gandu asta, si dimineata parca tremur dati-mi o idee sa ma calmez, nu am vanatai, nu fac febra, sa fie ceva pulmonar? cand alerg ma doare sub piept cum ar venit dupa aia trece

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si nu inteleg cum poti sa fii atat de pasiv si sa nu mergi la doctor ca sa vedeti care este cauza.Este mai bine daca gasiti diagnosticul cand boala este in faza incipienta, decat prea tarziu.

| mgtow a răspuns:

Semne si simptome
Semnele si simptomele difera in functie de tipul de leucemie in cauza.
Unele simptome ale leucemiei se datoreaza deficientei de celule sangvine normale. Altele sunt cauzate de colectarea celulelor leucemice in unele tesuturi sau organe. Celulele leucemice se pot colecta in diferite regiuni ale corpului: testicule, creier, ganglioni limfatici, ficat, splina, tractul digestiv, rinichi, plamani, ochi si piele.

Urmatoarele simptomele sunt comune tuturor tipurilor de leucemie:

- febra inexplicabila sau frisoane
- infectii frecvente
- diaforeza (transpiratii abundente) nocturne
- oboseala persistenta, slabiciune
- inapetenta sau pierdere in greutate
- echimoze (vanatai) spontane

Colectarea celulelor leucemice in diferite regiuni ale corpului poate cauza urmatoarele simptome:
- cefalee (dureri de cap)
- confuzie
- tulburari de echilibru
- tulburari ale vederii
- inflamarea ganglionilor limfatici, hipertrofia ficatului sau a splinei
- dificultati respiratorii la efort
- greata sau varsaturi
- dureri abdominale
- dureri osoase sau articulare
- slabiciune sau pierderea controlului muscular
- mici leziuni ale pieli (petesie)

Trebuie subliniat faptul ca simptomele leucemiei sunt nespecifice - ele sunt comune unui numar de boli si afectiuni.
Severitatea semnelor si simptomelor depinde de numarul de celule anormale si de localizarea lor. Primele simptome ale leucemiei sunt in general neglijate, deoarece se asemeana cu simptomele unei gripe sau unei alte boli comune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar ai aparut cu intrebarea asta? Ai sa faci TBC daca mai neglijezi mult. Poate ai si facut (junghiuri si tuse?).
Ce ai tu, nu este leucemie, este clar!

| andreeaemilia a răspuns:

Fa-ti un film la plamani si te lamuresti si un set complet de analize de sange si ai rezolvat problema