| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani,nu fumez,nu beau nici alchool nici cafea,am niste dureri de spate prin mijloc,si prin zona plamanilor, o durere de umar stang, o tuse de 2 luni dar numai cand incept sa la alerg,mi-e frica sa nu am leucemie,si durerile de umar stang sa nu fie din cauza splinei marite,pentru ieri cand am inceput sa alerg ma durea,am fost luni la medic si a zis ca sunt muschi intercostali,pozitia care am dormit,a zis ca la plamani nu se aude nimica,nu am vanatai pe mine,sau greata, ameteli nu am alte simptome decat durerile, ma doar cateodata si in partea stanga mai jos de splina mie foarte frica sa nu fie leucemie? va rog raspunsuri clare si raspundeti cat mai multi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Splina in leucemie nu creste in sus spre umar, ci in jos, spre bazin, deci ar trebui sa te doara undeva in hipocondrul stang daca ai avea splina marita. nu stiu cine si-a batut joc de tine si ti-a bagat ideile astea in cap, dar e suficient sa te gandesti la notiunile de baza de anatomie invatate la scoala ca sa-ti dai seama ca sunt niste mari tampenii.

| Raniia a răspuns:

De ce nu ai incredere in medicul tau? Biruieste frica! Indiferent in ce zona te ataca frica, refuza sa te temi; frica este credinta in abilitatea tuturor lucrurilor negative de a sta impotriva ta si de a te infrange.Pentru a cuceri aceste lucruri, tu trebuie sa ai credinta in lucrurile pozitive.

| Estera123 a răspuns:

Ar fi cazul sa te duci sa iti faci o radiografie si in paralel analizele la sange. Nu este normal ce ti se intampla, asa urgenteaza analizele. Pot aparea o gramada de boli grave la plamani (tuberculoza, apa la plamani etc.), dar si altele care nu au legatura cu plamanii (de aia sunt indicata analizele complete de sange). Te poti duce la orice spital de urgenta sa iti faci o radiografie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ma doare de vreo 3 4 zile nu mereu dar ma doare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar daca imi fac analize la sange trebuie sa iasa ceva nu?

| Estera123 a răspuns (pentru anonim_4396):

In general da. Cu ajutorul analizelor la sange se poate observa daca ai vreo infectie sau boli caracteristice sangelui. Si pentru a le comenta si celor care spun ca e doar o durere, o sa povestesc ceva. Acum doi ani, intr-o zi am inceput sa tusesc si in acelasi timp sa ma doara in spate, in omoplat. Am zis ca e normal, ca doar e tuse. Am luat o gramada de siropuri, pastile, antibiotice, dar tusea nu dadea inapoi. Pe langa asta, durerea din spate ba aparea, ba se mai micsora. Medicul de familie mi-a zis ca e doar un junghi intercostal, ca oricum la plamani nu se aude nimic. Asta pana intr-o zi (d'abia dupa o luna) cand durerea din spate era atat de ingrozitoare incat am fost de urgenta sa imi fac o radiografie prin care s-a dovedit, evident, ca aveam probleme destul de grave. Nu trebuie sa fii ipohondru ca sa iti ingrijesti corpul si sa iti faci investigatii cand vezi ca ceva nu merge bine. Se poate sa ai doar o durere care sa treaca, dar in acelasi timp ar putea sa fie ceva mai grav. Tocmai de aia e bine sa iti faci analizele, sa te linistesti. Multa sanatate! Si astept sa imi dai mesaj sa imi zici ce spun analizele.

| cei7pitici a răspuns:

Eu sunt convin sa suferi de Ipohondrie, mananca sanatos fa miscare fizica si eventual o cura de dezintoxicare si elibereaza-ti mintea de orice teama de moarte. Rare ori moartea vine brusc, ea se lasa asteptata! laughing Sanatate!

| Alexandra_Alexandran_1989 a răspuns:

Poate sa fie si cum a spus doctorul..nu te mai speria asa. Poate este doar din cauza cum ai dormit

| retezat117 a răspuns:

Daca ai fost la medic si a zis ca totul e ok nu ai de ce sa iti faci griji.happy