| magdalena4567 a întrebat:

Care sunt simptomele herniei hialate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabriellas a răspuns:

Mai multe pe http://www.sfatulmedicului.ro/......660_3.html

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Simptomele herniei hiatale sunt urmatoarele: senzatie de satietate precoce, instalata dupa cantitati mici de mancare, balonare in capul pieptului, varsaturi alimentare la scurt timp dupa masa, reflux gastro-esofagian (arsuri, regurgitatii cu alimente si continut gastric acid).

mlm
| mlm a răspuns:

Buna seara, in primul rand este hernie hiatala, nu hialata, ok asta nu prea conteaza important este ca ne-am dat seama despre ce este vorba.Hernia hiatala apare atunci cind tesuturile din interiorul abdomenului se exteriorizeaza printr-un orificiu al peretelui abdominal; Cind se realizeaza inspre cavitatea toracica, aceasta se numeste hernie hiatala.Simptomele ar fi cam acestea:senzatie de greata si varsaturi, regurgitate acida, disfagie si pirozis, dureri puternice de stomac, Tratamentul este laparoscopic.