| Radandam a întrebat:

Care sunt simptomele herniei de disc si dupa cat timp apar? Se accentueaza pe zi ce trec zilele? Astept raspunsuri.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hernia de disc se datoreaza deplasarii /uzurii discurilor dintre vertebrele coloanei, cand se pot strange circuitele de nervi principali sau chiar si maduva coloanei.
Simptomele herniei de disc sunt dureri cumplite de spate si/sau in membre, uneori afectarea organelor interne.
Simptomele cel mai des apar la barbati, in zona lombara, dar pot aparea si in zona superioara al coloanei vertebrale. Din pacate, uzura coloanei nu se "vindeca" de la sine (doar chirurgical), ea ramane sa ne "insoteasca" tot restul vietii.
Ca urmare, trebuie sa "invatam" cum sa ne miscam, sa nu ne provocam dureri prin miscari nesabuite.
In caz de dureri ajuta folosirea unor geluri antiimflamatorii, cum sunt "Voltaren", "Diclofenac", "Diclac" etc.

| oz_1736 a răspuns:

Daca ai dureri mari mergi la un neurochirurg sa te consulte si sa-ti spuna ce sa faci sa prelungesti perioada pana la operatie. Nu te opera la orice doctor sau spital. Totusi ar fi bine sa te operezi la o varsta mai inaintata