| Radandam a întrebat:

Care sunt simptomele herniei de disc? In ce zona a spatelui se manifesta durerea? Cum se poate trata?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Apare incepand de la gat pana jos la fund,depinde ce disc este rau.
De regula discul respectiv nu doare,eventual dor nervii pe care acel disc i-ar putea atinge.
Discurile nu au nervi,deci ele nu dor,dar pot sa apase pe nervi sau pe os,caz in care vei simti ceva durere.
Deci daca este vorba doara despre disc,de obicei ele ating nervii ce ies din coloana si atunci simti arsuri,dureri,sau nu mai poti misca anumite organe,asta in cazul in care acel disc atinge prea mult un anume nerv.
Unde apar aceste simptome? Depinde care disc este afectat,cum am zis de la gat pana jos la fund.
Se poate manifesta de exemplu in picioare, tocmai in virful degetelor, sau oriunde dea lungul piciorului.Ori la gat, maini si asa mai departe.
Cum se poate trata? Depinde de starea in care se afla acel disc.
Discurile se pot doara bomba, fisura, crapa etc.In cazul in care doara se bombeaza, se efectuiaza o interventie numita Nucleoplastie, interventie prin care se scoate din interiorul discului bombat material, se realizeaza 3 canale in disc si dupa stiu si eu 1 ora maxim ai plecat acasa.Aceasta interventie este f simpla, usoara, se foloseste doara un AC.

Atentie sa se evite procedura veche.ma refer la faptul ca in RO doctorii una spun si alta fac laughing adica iti spune ca realizeaza Nucleoplastie si de fapt fac altceva laughing.

In cazul in care discul este crapat, sau mai stiu eu ce alta stare, se intervine cu bisturiul si te rezolva, bani sa ai laughing

In orice caz, ai nevoie de bani sa te rezolvi, nu te face nimeni bine moca.

| aXy99 a răspuns:

Salut, ai aici toate informatiile necesare, nu are rost sa dau copy-paste:
https://www.medlife.ro/hernie-de-disc-simptome-tratament