| mitzareal a întrebat:

Care sunt simptomele infectarii cu sida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Simptomele infectarii cu HIV nu apar imediat. Probabil ca stii modalitatile de transmitere: contact sexual, folosirea unui ac deja infectat sau prin sarut, in cazul in care ambii parteneri au rani deschise in cavitatea bucala. Gandeste-te acum la astea si prin eliminare vei afla daca esti pasibil de aceasta boala. Uneori e nevoie de 3 luni pentru a-ti da seama ca e ceva in neregula cu organismul tau. Daca este vorba de tine, mergi in cel mai scurt timp la medic, pentru ca doar acolo poti afla cu siguranta daca esti sau nu bolnav. Inainte de a te ingrijora sau a mai cere sfatul celor din jur, cel mai bine e sa apelezi la parerea specialistului. Un gand bun, Elena.

| Minks a răspuns:

Unele persoane infectate cu virusul HIV nu prezinta simptome, in timp ce la altele semnele infectiei se pot manifesta chiar si dupa 15 ani de la contaminare:

- oboseala marcata
- pierdere accentuata a greutatii fara o cauza identificata
- umflarea ganglionilor limfatici la nivelul gatului si axilelor
- dificultati in respiratie, insotite de o tuse seaca, care nu se datoreaza unei alergii sau fumatului
- diaree persistenta
- febra intermitenta si transpiratii nocturne
- aparitia unor pete pe piele, la nivelul cavitatii bucale sau a anusului
- pierderi de memorie, confuzie si alte semne de deteriorare mentala

sursa: romedic.ro

| Minks a răspuns:

@anonim: Singurul prost de pe aici esti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@gHelena, fa tu esti proasta? el te intreaba ceva si tu spui altceva du-te-n sange de taur ca esti penibila, nute mai baga ca musca-n ***