| Ndr27 a întrebat:

Care sunt simptomele infectarii pierce-ului pentru limba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici ce şi cum,
http://www.topfeminin.ro/moda/accesorii/piercing+in+limba
Te pup!

| Ndr27 explică (pentru anonim_4396):

Am citit toate siteurile alea, nu imi apare ce vreau eu. Daca stie cineva din propria experienta ..semnele din care iti dai seama ca pierceul pentru limba s-a infectat happy

| 0rlando a răspuns (pentru Ndr27):

Se umflă, doare foarte tare și eventual supurează.

| JulyStorm a răspuns:

Mai, eu am avut pierce in limba, dar de infectat nu s-a infectat, asa ca n-as putea sa-ti raspund exact.
Dar, in teorie, limba ar tb sa fie f umblata, si sa iasa un lichid albicios pe langa tija pierce-ului.
Ce ti se intampla mai exact, de iti pui astfel de intrebari? Adica... e normal sa ai limba umflata si f dureroasa timp de vreo 2 saptamani... Eu n-am mancat mai nimic o saptamana (eventual o banana cu mare greu, sau pilaf, piure; le asezam cu lingurita in spatele limbii si inghiteam direct) si n-am putut articula cuvintele corect timp de doua saptamani. Apoi, incet-incet s-a vindecat.
Important este ca tija pierce-ului sa fie suficient de mare incat sa ii permita limbii sa se umfle.

| Ndr27 explică (pentru JulyStorm):

Pai am un pierce in limba de 3 saptamani, pot manca vorbi.n-am nimic. Limba are o dimensiune cat se poate de normala, doar ca mai am unpic alb ..pe langa gaura (jos) ...sus n-am nimic. Avand in vedere ca limba nu e umflata ..credeti ca ..inca nu s-a obisnuit organismul cu "corpul strain"?

| JulyStorm a răspuns (pentru Ndr27):

Nu ai nimic, limba se vindeca mai greu decat alte zone. Dupa doua luni poti schimba si cercelul. Nu incerca mai devreme, pentru ca nu e complet vindecat, chiar daca tie ti se pare.

| ARF a răspuns:

Pai, trebuie sa te duci la doctor, sa sa il rogi sa ti-l scoata happy Dupa aceea o sa te dea cu un spray pentru dezinfectare, iar in maxim 1 saptamana esti gata happy Poti sa iti pui piercing-ul inapoi in limba, daca l-ai dezinfectat. Iti spun din propria experientawinking

| Ndr27 explică (pentru ARF):

Am intrebat care sunt simptomele. Nu cum se trateaza. Simptome = semne din care iti dai seama ca s-a infectat happy

| ARF a răspuns (pentru Ndr27):

1.Pierce-urile introduse la nivelul limbii si a buzelor pot duce la ciobirea si craparea dintilor, afectiuni gingivale, dificultati de mestecare si inghitire a hranei, iar daca se slabesc, pot fi chiar inghitite.

| ARF a răspuns (pentru ARF):

Scuze, dar nu am gasit pentru limba. Doar ceea ce vezi mai sus ^-^.

| Ndr27 explică (pentru ARF):

Sincer, nu mi-ai raspuns in niciun caz la intrebare.

| ARF a răspuns (pentru Ndr27):

Nu am gasit nimic despre limba =-=
Bafta in cautare, eu nu am gasit nimic e.e