| Sallatiny a întrebat:

Care sunt simptomele otitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| solumaam a răspuns:

Otita este infectia urechii medii (otita medie). Otita incepe adesea cand o raceala cauzeaza o umflare si o inchidere a tubului de legatura dintre urechea medie si gat, tub numit "Trompa lui Eustache". Lichidul, care in mod normal curge, in caz de raceala se acumuleaza in urechea medie si provoaca otita.
In cadrul infectiei apare durere (uneori severa). Alteori este prezenta febra - otita medie supurata este acumularea unei secretii in urechea medie, fara infectie.

4 răspunsuri:
| EmY_7441 a răspuns:

Deci eu am avut otita si am avut cam asa:
-Dureri de ureche(rele rau)
In rest totul mi s-a parut normal dar n-am putut iesi din camera eram la marebig grin
Am stat 2-3 saptamana ca am stat si cu bunici in apa dupa care la aer rece udstraight face

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Atentie: nu intotdeuna doare.
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/otita+simptome

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.hotcity.ro/cum-ne-simtim/otita-simptome-investigatii-tratament
http://www.studentie.ro/campus/Otita/c-441-a-21655
Nu de alta dar să învățăm să divulgăm sursa, nu doar copy-paste și luăm fundița!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dă dovadă de seriozitate și profesionalism, asta am spus @
solumaam.
Restul comentariului nu are relevanță!
Pa, pa.