| impossible a întrebat:

Care sunt simptomele sigure pentru tuberculoza pulmonare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista simptome sigure. Sunt pacienti care nu au absolut nici un simptom si totusi se dovedesc bolnavi. Totusi, oboseala, transpiratiile nocturne si pierderea in greutate sunt, alaturi de tuse, destul de sugestive.

| alessia5158 a răspuns:

Nu exista simptome "sigure"! Ele trebuiesc confirmate( detecterea bacilului Kock din sputa, radiofrafie pulmonara ) La forma inactiva nu sunt simptome de niciun fel( ac. forma nu este contagioasa pentru. cei din jur ). La forma activa de tuberculoza, f. contagioasa,:tuse persistenta, oboseala, febra sau transpiratii in timpul somnului, lipsa poftei de mancare, scaderea in greutate.

| mary_1175 a răspuns:

Pai si am suferit de tuberculoza pulmonara acum 4ani si am avut urm simptome:
-tuse
-transpiram noaptea
- oboseam
-scaderea din greutate
cam atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe Raspuns-Rapid, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 100 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs