| UbexFlo a întrebat:

Hei Tpu.Am o stare generala de oboseala de ceva vreme, cam o luna sa zic si de vreo saptamana as dormi non stop.sad Ma dor ochii, sunt sensibila la lumina, ma doare si fruntea ca la raceala, ametesc si ma doare capu.Stie cineva despre ce poate fi vorba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Schimbarea de la iarna la primavara-vara. Mai multa lumina, mai multa caldura, moleseala.
Asa sunt si eu, e normal.

| UbexFlo explică (pentru whatevernvm):

Nu cred pentru ca adorm imediat, ceea ce nu mi se intampla inainte.La lumina nu am fost sensibila sa ajung sa fac riduri pentru ca nu suport lumina.sad

| whatevernvm a răspuns (pentru UbexFlo):

Exact asa e si la mine, azi am iesit afara si nu era foarte puternic soarele, insa nu puteam tine ochii deschisi, ma usturau si incepeam sa lacrimez. E perfect normal..crede-ma.

| UbexFlo explică (pentru whatevernvm):

Dar ti-ai revenit dupa happy Eu am mers o ora si ceva cu masina si nu puteam tine ochii deschisi calumea. S-a intamplat o minune si am ajuns acasa la intuneric si am scapat de chinul ala de a sta incruntata.crying

| pwp a răspuns:

Mai bine te-ai duce la medicul de familie.Ai putea avea o lipsa de calciu, dar si ceva mai grav!

| UbexFlo explică (pentru pwp):

Lipsa de calciu nu am, nu mai am asa ceva de vreo 2 ani. Sper sa nu fie ceva mai grav.

| MissxD a răspuns:

Oboseala extrem de profunda... odihneste-te, dormi mai devreme... si eu sunt cam ca tine acum, insa mai e putin si vine vacanta. Atunci sa dormi mult, sa te hranesti bine si sa te reincarcihappy esti prea obosita

| UbexFlo explică (pentru MissxD):

Adorm la 9, mi s-a intamplat sa dorm si la 7-8, de o luna ma culc foarte, foarte devreme, fata de cum ma culcam de obicei. Daca vreau sa stau pana mai tarziu, nu rezist mai mult de 9:30. Dimineata ma trezesc in medie la 6:45.Dorm destul.Problema poate e si ca dorm foarte stresata ca am o problema cu scoala eu, nu o suport deloc laughing Si stau stresata ca daca nu suna ceasul, daca intarzii la prima ora, daca ma asculta maine la cutare ora, daca ma cert iar cu nebuna.Si nah..ma stresez. Dar eu simt ca dorm bine, mult, doar ca ma mai trezesc noaptea asa din senin parca trezita din senin.Adorm imediat dar..Nu stiu ce sa mai zic.straight face

| MissxD a răspuns (pentru UbexFlo):

straight face Vine vacanta... sa te odihnesti. Stresul asta te doboara cu tine, care e provocat mai ales din cauza scolii

| UbexFlo explică (pentru MissxD):

Mda. Tu stii situatia.sad Desi inainte nu eram asa si eram mult mai stresata ca acum.

| MissxD a răspuns (pentru UbexFlo):

Da... esti ceva de genul putin mai bine decat rau. Dar vei vedea k in viata va fi din ce in ce mai bine. In saptamana asta altfel ai program incarcat?

| UbexFlo explică (pentru MissxD):

Nu e incarcat. Din cate am inteles, orele le incep la 9:30 si se termina cum era si inainte.De exemplu maine am pana la 12:30, deci nu o sa fie cine stie ce. Diriga zicea ca o sa pictam peretii in clasa dar nu s-au strans bani pentru vopsele deci o sa stam degeaba.Marti ce e mai greu pentru mine ca e de mers mult prin lumina la muzee si alte de astea si sigur o sa patesc ceva ca nu suport lumina si ametesc imediat. Miercuri si joi e usor si vineri...nici nu stiu daca mai facem ceva. Oricum nu o sa ne tina diriga pana la 2:30 cand se termina orele in urmatorele zile. O sa fie ok, sper.Imporatnt e sa nu ma mai cert cu nimeni ca ma omoara fazele astea.

| MissxD a răspuns (pentru UbexFlo):

Aha... e bine ca nu ai program incarcat. Incearca sa te controlezi si totul va fi bine. Ia niste ochelari de soare daca nu suporti lumina la ochithinking Sa ai o saptamana frumoasa si sa te relaxezihappy

| UbexFlo explică (pentru MissxD):

Ms la fel.happy

| protos87 a răspuns:

Probabil e vreo astenie, incearca sa te alimentezi corespunzator cu un aport bogat de vitamine. Mergi pe o dieta bogata in fructe dar si ceva carne de pui sau vita.

| UbexFlo explică (pentru protos87):

M-am pus pe regim ca oricum trebuia sa-l tin si sper sa fie mai ok de acum.Nu mancam cine stie ce porcarii doar ca mai am niste probleme cu fierea, rinichii si un virus la stomac si oricum va trebui sa tin regim si sa mananc sanatos ca altfel, mi se face limba maro I don't want to see crying

| mixxjim a răspuns:

Daca ar fi o stare normala, toata lumea ar merge pe strada dand cu capul in stalpi de durere si pentru ca nu vad din cauza soarelui care le da in ochi. cel mai bine este sa mergi la un medic, mai ales ca spui ca dureaza de atita vreme si ai si dureri de cap, poate fi o sinuzita, poate fi o problema de vedere care nu a fost depistata pina acum (dureri de cap, ameteli sunt date si de faptul ca nu vezi bine). problemele de sanatate sunt prea importante sa fie tratate pe net ca o defectiune la calculator sau la telefon... sanatate multa, ai grija de tine!

| UbexFlo explică (pentru mixxjim):

Mersi mult pentru raspuns.:*

| mixxjim a răspuns (pentru UbexFlo):

Cu placere, anytime! dar tot n-ar strica sa mergi la un doctor, poate niste vitamine te-ar ajuta sa te mai inviorezi un pic. asta daca nu cumva creierasul tau nu cumva a gasit el o cale sa te scape de sila scolii si te ia cu somn si durere de capwinking si eu ma stresez aiurea pentru orice fleac, oare vaccinuri cu nepasare n-or exista? laughing