| Mirceadumb a întrebat:

Care sunt simptomele unui ligament sau tendon rupt? In cat timp trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Cere sfatul unui doctor, el te poate ajuta cel mai mult.

| Adbbmsh a răspuns:

Durere foarte puternica, insotita de umflarea locala, dar si inrosire. bineinteles imobilitatea este si ea prezenta

| Încăunanonim a răspuns:

Durere locală intensă, imposibilitatea de a folosi normal mușchiul la capătul căruia se află tendonul, senzație de pocnitură/împuşcătură...
Poți avea tendonul rupt parțial sau complet. Ruptura de tendon necesită îngrijire medicală.
Dacă poți folosi muşchiul respectiv, poate că e numai o inflamatie.

| Mirceadumb explică (pentru Încăunanonim):

Eu ma pot folosi de ea. Pot sa ridic greutate dar e foarte incomoda. Simt ca nu e ceva la locul ei iar cand o duc in anumite poziții ma doare. durerea este suportabila. Am avut o de doua ori in ghis si vad nu a trecut. Ma doare din februarie.

| Încăunanonim a răspuns:

Atunci in mod clar nu e rupt. N-ai fi rezistat atata. Dar cu siguranta ceva nu e in regula. O inflamatie, cel mai probabil, care nu a fost ingrijita cum trebuia. Cere sfatul unui medic.