| lya18 a întrebat:

Care suplimente de vitamine, minerale, pe care le-ati luat, v-a facut bine?
Pe care se merita sa dai banii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tazz_3494 a răspuns:

Ce tare, sa nu luam vitamine din suplimente, in schimb ne luam vitaminile din fructele si legumele injectate si cultivate cu tot felul de pesticide si ingrasaminte( sper ca sunteti constienti ca chiar si taranii care cultiva legume in solar, le stropesc cu tot felul de solutii ca sa creasca mai repede).
Dragilor daca nu stiti despre ce vorbiti pentru ce va mai dati cu parerea. Eu asta nu inteleg.
Suplimentele cu vitamine si multiminerale sunt sanatoase si destul de sigure atata timp cat nu se depaseste doza( a se citi luate cu pumnul, adica vreo...100 pastile odata).
Din cei 2 useri care au postat stie cineva ce e ala RDA sau DZR?
Sau voi credeti ca vitaminile vi le luati din fructe?
Daca cineva isi ia toate vitaminile din fructe si nu are carente(dar sa isi fi facut analizele) il rog sa imi zica simie ce consuma...
Eu fac sport, iau si vitamine, si tot am carente la unele vitamine, in special unele hidrosolubile(adica acele vitamine care nu se mentin in corp sub forma de depozite, ele fiind eliminate din corp, de aceea ele trebuiesc aduse zilnic in organismul nostru)

2 răspunsuri:
| Roberta00 a răspuns:

Fructe mama si lactate.Aste st cele mai bune! Lasa medicamentele ca distrug stomacul si iti fac si pofta de mancare, dar daca vrei sa te ingrasi treaba ta.

| A12NDRA a răspuns:

Cele mai bune au fost acelea pe care le-am cules din copac.Cred ca se numeau mere sau pere, nu mai stiu sigur, sau poate erau banane.In fine gasesti tu ceva bun.