| anonim_4396 a întrebat:

Careeste diferenta intre Paracetamol si Paracetamol Sinus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoName_9903 a răspuns:

Paracetamol sinus contine suplimentar clorfeniramina si pseudoefedrina, substante care actioneaza ca decongestionante nazale ( "desfunda nasul").

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Paracetamolul sinus este recomandat in tratamentul rinitelor alergice si vasomotorii, insotite de febra si cefalee, stari febrile si gripa; Are in compozitie:maleat de clorfeniramin, clorhidrat de pseudo-efedrina si paracetamol.Paracetamolul este indicat in combaterea ebrei cauzata de starile infectioase, cefalee, nevralgii dentaredureri sciatice, entorse, fracturi, luvatii, dureri dupa unele interventii chirurgicale, are in compozitia sa paracetamol.

| micurutza2005 a răspuns:

Diferenta dintre paracetamol si paracetamol sinus e ca unul este simlpu iar celalalt sinus -de la sinusuri, nas infundat... este pentru a desfunda nasul cand esti racit iar paracetamol plus este pentru racelile cu dureri de cap cred ca asta e despre paracetamol

| larapopa a răspuns:

Paracetamolul sinus, contine pe langa Paracetamol si Cloraniramina si Pseudoefedrina, care actioneaza in cazul rinitelor alergice si vasomotorii (rinoreei(curgerea nasului)congestiei nazale si sinusale) Se administreaza cu prudenta in boli cardiovasculare (hipertensiune, cardiopatie ischemica )

| Alexandrinaa a răspuns:

Ceva ce nu trebuie ignorat: paracetamol sinus nu afecteaza stomacul... e si pentru cei care au gastrite sau orice boli sau dureri de stomac. Gandeste-te ca toate medicamentele din lume irita stomacul, ficatul si fierea, si uneori te trezesti ca faci o ciroza fara sa fii baut in viata ta alcool! De fapt, asta e diferentahappy big grin

| beba a răspuns:

Sinushee hee

| dana_7742 a răspuns:

Au....................au,au,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi se pare mai concentrat cel 'sinus'...am scapat de raceala cu el...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este mai bun paracetamolul sinus dar nu si pentru hipertensivi.