| anonim_4396 a întrebat:

Cât costă un implant dentar (al unui singur dinte)?
Depinde de zonă/oraș?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Depinde de multe chestii,asta daca vrei sa faci o lucrare buna.
Depinde de material,de ce brand de implant se foloseste,de materialul folosit la coroana,de faptul daca trebuie impant de os sau nu, desi orice specialist in impalnt nu pune implant fara os.

Debntistii da pun si fara, la ei merge oricum, deci pretu depinde de multe chestii.
Bine ca un dentist iti poate da un plan, ori sa iti faca doara implant si atit.
In general impalntu ca manopera costa cam la fel mai la toate clinicile, poate la uni dentisti ceva mai putin comparativ cu specislistii.
Treb sa stii ca implantu are 3 parti
-partea din os
partea de deasupra osului care se infileteaza in cea din os si este tot de titan
-coroana,adica partea care arata ca dintele tau.
Toate astea au preturi diferite,depinde cine le face,deci ceva gen ca la masina,una este sa cumperi o dacie,alta este sa cumperi un mercedes laughing dar asa este.
Sa iti spun care is cele mai bune implanturi,ma refer partile metalice, din os si deasupra? Strauman is cele mai bune implanturi din lume,, aqsa au fost diontodeauna si asa este si in prezent, dar is si cele mai scumpe.
In RO nici nu stiu daca clinicil; e de acolo au asa ceva, daca lucreaza cu asa cedva, stoiu sigur ca acum 3 ani sigur nu lucrau,am intrebat eu,lucrau cu ceva brand mai des folosite dar tot bune si alea.

Ce sa mai zic de abutment,adica metalu,surubul ala ce se infileteaza in partea din os,ala se face separat,se face la comanda sa-i zicem asa.

Pt ca dintii is diferiti,acea parte dentistu trimite la laborator,ori specialistu si aia face acea parte,acel abutment cum este in engleza.
Sint si abutment tot branduri de astea bune,cum am zis alea ce fac partea din os,fac si aia acum partea aia pentru ca au fost probleme sinca sunt.

Nu am cum sa spun in cateva cuvinte,trebuie sa scriu mult ca sa intelegi.
Acel surub care sta afara,pe care se pune coroana,ala se face altundeva la un laborator,chiar daca se face din titan,de cele mai multe ori aia nu prea le fac perfecte,uneori le si gresesc la filet si cand infileteaza dentistu in partea din os ramane blocata,pentru ca filetele is diferite.
Dar tine si de dentist,sa stie sa infileteze un surub,daca vede ca merge greu nu trebuie sa continuie.

Asa ca formele astea care face partea aia din os,acum fac si partea de deasupra,a,dica se potrivesc perfect,dar o face mai lunga,aia la labortator preluctreaza din ea dar mai sus, partea ce se infileteaza ramana asa.
Au un nume p[artile astea adica abutm, entu asta, dar am uitat cum se numesc, ceva preabutment ori ceva genul asta, dar este mai scump decat ce fac aia de la laborator.

Dupa cum observi nu-i chiar asa simplu de dat un pret.
Sa zic despre os.Cind vrei sa pui un implant,la locul ala lipseste dintele natural corect? Cind un dinte este scos,ramina gol acolo,ramane gol si in os,simti o denivelare acolo,deci lipseste os.

Dentistii toti zic,lasa ca mertge si asa laughing asta pentru ca ei nu fac implant de os si sa te tina de client asa zic toti,merge si fara.
Dar o l; uycrare ca la carte necesita os,este ca si cum tu ai un par in pamint,il scoti si acolo ramane ce? Ramine gaura,apoi vrei sa pui alt par care este ceva mai subtire,poti baga mai adinc dar nu va fi puternic ca si dintele natural.

Deci unia pun os,altii nu pun,specialistii spun ca trebuie sa pui.Osu se pune ori singur ori odata cu implantu,asta depinde de cand ai lips acel dinte.
Deci osul in care stau fixati dintii tai naturali se regenereaza atita timp cit acolo se afla un dinte,in mom cand dintele este scos,regenerarea osului incepe sa scada an de an,deci osulo se micsoreaza an de an pentru ceva el simte ca nu is mai are rostu,organismul spune ca nu vede rostu sa mai regenereze os acolo.

Eu habar nu aveam despre toate astea,plus is multe alte chestii,dar am fost si eu sa pun implant si asa m-am informat inainte.
Am ales un specialist,am intrebat ce brand de implant pune laughing a zis ca sunt singura persoana care l-a intrebat de brand,nimeni niciodata nu i-a pus intrebari de nici un fel laughing

I-am zis pai nu eu platesc? Zice corect laughing,asa am aflat de la el, de la alti specislisti ce se intampla, de ce se intampla etc.

Toate astea par ceva de zici wow nu mai is curios, dar nu baga in sama.
Ar mai fi si implantu de os, si ala este diferit, is 2 metode laughing una mai ieftina lata mai scumpa dar mai buna si tot asa

Informatiile astea nu ti le spune nimeni,nici un dentist,nici un specialist,toti is dupa bani,sa aiba clienti,de aia nu zic,iti baga numa ieftineala laughing ca sa zici tu aaaa da uite ala e mai ieftin,ma duc la ala.

Ce mi-a zis specialoistul asta? A zis conteaza atit materialele cit si meseriasu,degeaba ai materiale bune daca nu esti meserias si degeaba esti meserias daca pui chestii ieftine.

Asta ce povestesc eu lucreaza doara cu ce se afla pe poiata in top, cele mai bune branduri, si mai baga citeodata si altceva, are un dentist cei trimite pacienti de la el si ala vrea un anume implant, iar asta pune doara pentru clientii aluia.
Daca ai intrebari si stiu ceva, is pe aici.De unde stiu ca RO acu 3 ani nu lucra cu Strauman? In sunat la clinici din mai multe orase din RO, clinici mari si de acolo stiu,.Am luat legatura cu clinici din Slovenia si coratia si nici aia nu lucrau cu strauman laughing
Sora mea in Italia, a pus si ea implant, i-am zis eu una alta, a cautat si-a gasit f greu pe unu care i-a pus Strauman.dar tot nu i-a pus os laughing

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

In jur de 2000 de lei. Poate chiar mai mult.