| neanicu a întrebat:

Cat de des incercati sa faceti o cura de detoxifiere a organismului, si la ce apelati de obicei pentru asa ceva? ceaiuri naturale, comprimate, dieta diferita? efecte notabile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Chir acum fac o cura de argila.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Primavara, cand apar urzicile, mananc cat cuprinde, pana ma satur de ele. Le fac precum spanacul cu usturoi! Se servesc cu ochiuri sau carnat prajit!
De asemenea fac (dar nu suficient de des precum ar trebui), cura cu ulei, prezentata in cartea Sperantei Anton "Incursiune in medicina naturista".
Folositoare este de asemenea cura de grau incoltit. Daca te intereseaza vreo una din ele spune-mi si ti-o trimit.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu beau 2 litri de apa pe zi si manac multe fructe si legume, nu mananc grasimi, prajeli si nici dulciuri, prin urmare nu am nevoie de o cura deoarece de asta se ocupa ficatul si rinichii.

| mariobros a răspuns:

Cam la 2-3 luni incerc pentru o perioada sa consum numai vegetale, fara grasimi, prajeli, alcool, sucuri si ma simt f bine. Recomand din experienta acest sistem de alimentatie.

| gloria a răspuns:

De obicei o data la 3 luni renunt timp de 3 saptamani la paine, prajeli, ulei, dulciuri etc bazandu-ma doar pe supe, salate, multe fructe si legume proaspete si doar apa ca bautura happy dar nici in celelalte luni nu prea exagerezhappy

| roxanaa a răspuns:

O cura cu argila face bine. Gasesti indicatii pe net. Nu e tocmai placut, dar efectele sunt notabile. Primavara incearca suc de spanac, morcovi, fructe si legume de sezon, apa sau ceai in functie de greutatea ta.

| chrissi a răspuns:

Exact, cura cu argila e extraordinar de buna pentru intreg organismulwinking in afara de asta ceai verde, mere, post...happy

| vasile911 a răspuns:

Pentru cura de detoxifiere eu am folosit Untoxin. Ma simt mult mai bine de cand folosesc acest produs. Daca vrei sa afli mai multe informatii poti gasi la www.untoxin.ro/probiotice-detoxifiere-ficat