| anonim_4396 a întrebat:

Ce cura de detoxifiere recomandati? Am gasit pe internet multe variante : fara mancare, unele cu salate, unele cu sucuri, ceaiuri, altele cu carne pui. As vrea sa tin o cura de detoxifiere 3-4 zile, insa nu stiu care e mai ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva,ficatul face asta mereu,evita mancarea grasa des,fast food, dulciuri, pizza, coca cola, dar a manca salate este sanatos mereu, apa 1 litru si 5 fructe bogate in suc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exact ce spune și dl Ray.
Apă, salate.
Masaj, automasaj.
Sauna dacă ai.
Dacă nu, masaj cu un prosop fierbinte.

| Frank51 a răspuns:

Degeaba tii 3-4 zile. Majoritatea toxinelor si hormonilor stau in corp foarte mult timp. Eu recomand cu fructe sau ceai, intre 7-14 zile. De obicei reglarea organismului este destul de dificila dupa niste diete atat de "abuzive" sa zic asa, deci daca corpul tau nu este obisnuit cu schimbari drastice in alimentatie o sa te simti foarte rau. La mine abia a 3-a oara a fost ok, am tinut atat celebra fasting, cat si detox, ambele sunt foarte ok.

| Panamax a răspuns:

3-4 zile nu rezolvi nimic.
Si in niciun caz cu carne si branzeturi.

| MadRaven a răspuns:

Eu ți-aș recomanda cura pe care o țin cei internați la clinica din Buchinger din Germania.
Am citit o carte despre ei în Cărturești, nu mai știu exact cum se cheamă, dar mi s-a părut un regim foarte bun. Scopul lui e să elimine toxinele din organism și să pună organismul să distrugă celulele de care nu mai are nevoie/dăunătoare.
Cred că poți găsi regimul pe internet, dacă nu, și vrei să ții regimul, o să merg să văd cum se cheamă exact cartea. Cred că cea mai scurtă cură ține 7 zile, deci e cam ce cauți.

| gogu220 a răspuns:

Îţi recomand nişte băi cu sare Epsom. Caută pe net şi vei vedea că e bună şi intern dar şi extern, atât pentru detoxifiere cât şi pentru relaxare. Eu mă duc la un SPA în Bucureşti.
Evită sarea iodată. Iodul este o catastrofă pentru organism. Caută sare negră.

| Paula2018 a răspuns:

Nu mananc fast food si incerc sa am grija la ce mananc. Pt ca i-am spus medicului ca ma simt obosita mi-a recomandat 3-4 zile de detox, citez : orice reteta gasesti pe net...

| Anna0111 a răspuns:

Nu exista cura de detoxifiere! Cel putin cei care promovează diferite sucuri din mai stiu eu ce pe care trebuie sa le consumi sau chiar sa le bei doar pe ele vor sa facă doar marketing. Cel mai bun detox este sa mănânci in fiecare zi legume care sunt esențiale...fructe, dar numărul legumelor ar trebui sa fie mai mare. Este ok și sa ți acel post in care sa nu mănânci toată ziua, face bine la organism.