| Simy_3244 a întrebat:

Cat de importanta este alimentatia pentru un sportiv(fotbalist)? ...sunt bune produsele Fast-Food,. pun aceasta intrebare fiindca la scoala consum numai produse Fast-Food, am incercat sa imi schimb alimentatia cu fructe dar nu prea a funcionat.sad...am varsta de 17 ani si ma tem sa nu imi dauneze in viitor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Alimentație fast-food?
Antrenorul și medicul echipei știu că tu consumi astfel de nenorociri? Nu cred!
Mănâncă sănătos: fructe și legume proaspete, pâine și cereale integrale, sucuri naturale neacidulate făcute în casă, ciocolată, înghețată, alune-nuci-semințe, carne de pui-vită-pește, lactate și brînzeturi, ouă, mezeluri din pui, paste făinoase, ceaiuri depurative, etc.
Mult succes în viața de sportiv.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| cristi a răspuns:

Alimentatia pentru sportivi este f importanta, mai ales in sporturile in care controlul greutatii se cere cu strictete. Mancarea de tip fast food, este hranitoare pentru un sportiv dar in acelasi timp contine f multe calorii care se pot materializa in grasime(asta depinde si de metabolismul tau). Daca esti fotbalist nu cred ca este o problema pentru ca tot timpul alergi si consumi f multe calorii astfel nu cred ca te poti ingrasa.

| Sara a răspuns:

Fast food urile nu sunt bune pentru nimeni. ataca inima si sistemul circulator. daca vrei sa ajungi la 30 de ani cu disfunctii ale inimii mananca in continuare si lasa merele sa se strice in frigider.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte importanta, mancarea tip fast-food este in mare procesata si rasprocesata, plina de grasimi, coloranti, zaharuri, hormoni, conservanti si e-uri. cei mai daunatori sunt hormonii si e-urile.hormonii dau peste cap metabolismul si functiile tiroidiene, grasimile se vor depune in general pe coapse si abdomen, masa fibrei musculare scade si grasimea isi face loc intre fibre.ai sa vezi baieti care au o conformatie corporala feminina-daca te uiti din spate vei vedea ca au fundul si coapsele mult mai rotunde(pronuntate)-ceea ce este tipic mancarurilor fast-food si asta datorita hormonilor de crestere pe care ii contine carnea. cu timpul vei lua in greutate fara sa mai poti da jos, probleme de circulatie si colesterol sau glicemie crescuta.ai grija de tine, mananca sanatos si in general mancaruri preparate in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este la fel de importanta ca si antrenamentul-cum mananci asa joci. Dimineata cereale integrale si fructe, iar pe parcursul zilei in functie de posibilitati, ca la noi la romani conteaza asta, cartofi, orez, fasole, salate de legume cat de multe si daca faci fotbal sau un sport care necesita o rezistenta buna e suficient daca mananci doar odata in zi carne de pui sau vita, peste.Hidratarea e esentiala, sa bei apa in cantitati mai mici repartizate pe tot parcursul zilei si fara sa astepti sa ti se faca sete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancarurile fast food sunt daunatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alimentatia ta, mai ales pentru un sportiv, este foarte importanta. ruxi