| Lightose a întrebat:

Cat de mult conteaza ingrijirea unei femei insarcinate in a 8 a saptamana de sarcina? Am avut o perioada mai grea si nu am mancat la timp in fiecare zi,nu m-am odihnit destul,am stat in frig, etc Oare deja e bebe afectat? Daca de acum o sa am mai multa grija de mine s-ar putea indrepta lucrurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

ÎNGRIJIREA femeii însărcinate contează foarte MULT, indiferent de stadiul sarcinii!

Nimeni NU va putea spune cu exactitate dacă şi cât ( sau când ) este afectat fătul, de aceste "carenţe" în îngrijirea ta!

Este IMPORTANT să pui mai mult ACCENT pe îngrijirea ta ( şi a copilaşului ) în detrimentul celorlalte activităţi - dacă îţi doreşti să ai un copil sănătos şi să fi "scutită" de diverse probleme medicale...

Cel mai IMPORTANT este ca TU să te ÎNGRIJEŞTI permanent, iar restul activităţilor le poţi neglija sau lăsa pe altă dată.

Totul DEPINDE de cum reacţionează organismul tău, respectiv al fătului - măcar de acum înainte să te GRIJEŞTI!

Dacă ai un servici mai "greu" sau neadecvat, va TREBUI să ai în vedere schimbarea jobului sau renunţarea temporară la acesta!

Dacă MĂCAR de acum încolo te vei ÎNGRIJII "corect" ( atât pe tine, cât şi pe bebe ) atunci NU vei avea probleme cu sarcina şi vei avea un copil SĂNĂTOS ( aşa cum fiecare părinte îşi doreşte ).

Să ai GRIJĂ de tine!

Toate cele bune şi multă sănătate la amândoi.