| AvalohAlyn a întrebat:

Cat de mult magneziu cu vitamina B6 pot sa iau intr-o zi? Si ce efect are asupra sistemului nervos si emotional? Mi s-a recomandat sa iau asa ceva de catre farmacist si am vazut multi care zic asa si pe net..Ca cica ar fi bune pentru depresie si si anxietate si stari de astea de anxietate sociala...Si ma gandeam care e maximul pe care trebuie sa il iau intr-o zi? Pe prospect scrie 1-2 pastile pe zi insa pe mine ma intereseaza cat trebuie sa iei maxim intr-o dar asa fel incat sa NU ajungi sa supradoza sau la suprasaturare.happy
Care e doza maxima de magneziu cu B6 pe care organismul il poate primi intr-o zi fara efecte secundare,supradoza etc
Si are efect pozitiv in stari de astea de care am mentionat?(depresie,anxietate, fobie sociala)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin4Fit a răspuns:

Ia maxim o pilula de magneB6 pe zi.

Dar te asigur eu ca "magneziu ajuta la depresie" este o porcarie.

In primul rand, mergi sa-ti faci o analiza sa vezi daca ai deficit de magneziu si B6. Si dupa, poate te ajuta cu depresia.

Dar iti spun eu ce te ajuta cu depresiz. Rezolva problema! Gandeste-te la o solutie si fa pasii necesari inspre a o rezolva. Vrei sa fii depresiv si cu anxietate? Daca nu, opreste-te. Acum.

Fa pasii necesari, treptat, si va fi bine happy

Consulta medicul inainte de a lua vitamine sau suplimente!

Succes.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Maximul pe care il poti lua intr-o zi este de doua pastile, asa cum scrie pe prospect.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Chiar daca sunt vitamine, acestea nu se iau fara o recomandare medicala si un set de analize!
Doar medicul de familie iti poate recomanda vitamine si doza necesara!
http://www.clicksanatate.ro/......_7826.html
O zi buna :)

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ti-ai facut analizele si nu stii exact daca ai nevoie de asa ceva nu vad de ce ai arunca banii aiurea? Ca ti-a spus farmacistul? El nu are calificarea necesara pentru a-ti da un tratament.Multi farmacisti prescriu, in afara de faptul cand te duci cu reteta de la medic, ceea ce nu prea se vinde.Si cred ca ti l-a recomandat si pe unul ceva mai scump.

| Holy2010 a răspuns:

Are efecte pozitive in conditiile in care exista deficit. Cel mai probabil nu ai asa ceva dar nu ai cum sa stii decat cu analize. Prospectul e acolo ca sa fie citit si sa urmezi indicatiile.