| Mlk2023 a întrebat:

Iau Efectin pentru depresie și anxietate. Care este doza maximă pe care ar putea să mi-o dea psihiatrul? Am citit că maximul este 225 mg pentru anxietate și 375 mg pentru depresie, ceva în genul acestor cifre, oricum. Deci pentru că am și depresie, psihiatrul ar putea să crească doza până la 375, sau din cauza anxietății nu va putea să crească mai mult de 225? Voi avea iar efecte adverse la creșterea dozei? Oricum, sunt sigur că efectele adverse vor fi suportabile, în comparație cu depresia de care sufăr. Am depresie netratată de vreo 5 ani (nu știu de când am anxietate). Îmi voi mai reveni, ținând cont că am așteptat așa mult fără să mă tratez? Acum fac și terapie la psiholog, deși nu prea reușesc să îmi deschid sufletul și mai fac și neurofeedback. Iau Efectin de câteva zile și încă am momente în care mă simt foarte trist (încă nu au trecut 14 zile de la începerea tratamentului). Vouă cum v-a mers cu acest medicament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Cel mai bine este să vorbești cu doctorul tău despre aceste dozaje. Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa încerci sa merg în natura și sa comunici cu oameni simpli! Din ce cauza ai depresie? Unii spun ca depresia se asociază cu singurătatea

| Mlk2023 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, am început să mă mai plimb pe afară. La mine nu este singurătatea de vină, am simțit și singurătate în trecut, dar am rezolvat problema, totuși este posibil ca alții să intre în depresie din cauza singurătății, ciudată boală mai este și depresia asta...

| Dragobeta a răspuns:

1. De ce ne intrebi pe noi cantitatea dozei? Ii dictezi tu medicului reteta? El stie mai bine decat oricare dintre noi.
2. Ce aveti de asa de tineri suferiti toti de depresie? Care sunt problemele voastre?

| Mlk2023 explică (pentru Dragobeta):

1. M-am atașat emoțional cumva de medicamentul ăstalaughing) am impresia că funcționează măcar în parte și nu aș vrea să îl schimb așa ușor, sper că o doză mai mare își va face complet treaba.
2. Posibil să fie din cauză că tinerii și-au pierdut credința în Dumnezeu? Nu știu dacă este valabil numai la tineri sau preponderent la ei. Poate că este vorba și de nesiguranțele vieții de adolescent și de dependența de dispozitive electronice: telefon, laptop, etc care îi face pe tineri să nu mai poată dezvolta relații sociale așa cum ar trebui.

| Dragobeta a răspuns (pentru Mlk2023):

2. Posibil să fie din cauză că tinerii și-au pierdut...
increderea fata de alti oameni.
Ce nesigurante au adolescentii cand parintii le asigura totul? Ca nu le ajung banii de bautura, tigari s droguri? Arunca dispozitivele si iesi INTRE oameni. Lasa drogurile alea recomandate de psihiatru. Ca tot droguri sunt.

| Mlk2023 explică (pentru Dragobeta):

La consultația de săptămâna asta l-am rugat pe psihiatru să facă modificări în schema de tratament și, printre altele, mi-a dublat doza de Efectinlaughing, lucru care m-a bucurat mult. Medicamentele pe care le iau nu dau dependență, cred că sunt foarte puține medicamente psihiatrice care dau, dar și alea am impresia că dau doar dacă sunt luate mai mult de o anumită perioadă de timp.

| nukeyly a răspuns:

Efectele adverse are orice pastila clasica, mai ales alea de cap, e scris la toate in prospect, lunga lista da na asta e medicina acum inca primitiva, vedem in 5000 de ani poate se mai schimba ceva.
---
scurt pasaj din "PRO_7977_31.07.15.pdf"
Alte reacţii adverse care pot să apară

Foarte frecvente (pot afecta mai mult de 1 din 10 persoane)
Ameţeală; dureri de cap; stare de somnolenţă
Insomnie
Greaţă; senzație de uscăciune la nivelul gurii; constipaţie
Transpiraţie (inclusiv transpiraţii nocturne)

Foarte rare (pot afecta pot afecta până la 1 din 10000 persoane)
Sângerare prelungită, care poate fi un semn de reducere a numărului de plachete sanguine în sângele
dumneavoastră, ceea ce duce la un risc crescut de apariţie a vânătăilor sau sângerărilor
Secreţie anormală de lapte
Sângerări neaşteptate, de exemplu, sângerarea gingiilor, sânge în urină sau în vomă sau apariţia unor
vânătăi neobişnuite sau a vaselor de sânge sparte (vene sparte)

Cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile)
Idei de auto-vătămare şi sinucidere - a fost raportată apariţia ideilor de auto-vătămare şi sinucidere în
timpul tratamentului cu venlafaxină sau la scurt timp după întreruperea tratamentului (Vezi punctul 2,
"Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi EFECTIN EP")