| davu a întrebat:

Cat de mult poate intarzia ciclul menstrual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de "problemă"/motivul întârzierii...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până la un an de zile, deja vorbim de dereglare hormonală.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Intervalul între prima zi a menstruaţiei şi prima zi a următoarei menstruaţii este de 28 de zile, însă la unele dintre noi poate fi mai mic sau mai mare.
În orice caz, între 21 şi 35 de zile este normal.
Probabil ciclul tău nu este prea regulat.
Dacă eşti cumva la început de drum, ciclul tău poate întârzia 2-3 luni, iar atunci când apare se poate să dureze o zi sau 10.
Să nu îmgrijorezi!
Este normal.
Organismului tău, îi ia ceva timp să se adapteze la un ciclu regulat şi asta s-ar putea să dureze 2 ani sau mai mult.
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

In fuctie de persoana si in functie de problema (Daca exista una) o zi, doua, o saptamana, o luna. Medicul ginecolog stie sa raspunda cel mai bine la un control.

Sanatate!

| Paula012 a răspuns:

Daca nu ai un an decind s-a inceput poti o luna nici sa nu ai dar nu mai mult altfel devine o problema..se pare ca latine nu e regulat