| laurentia a întrebat:

Cat de periculoasa este hiperaciditatea gastrica combinata cu pietre la bila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Calculii biliari pot da colecistita si pancreatita acuta si, daca sunt simptomatici, trebuie scosi. Hiperaciditatea gastrica poate da leziuni de esofag, unele foarte grave si poate determina ulcer gastric si duodenal cu toate complicatiile lor. Se trateaza cu succes.