| MrFunky2 a întrebat:

Cat de periculoasa si grea e operatia pentru hernie de disc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Orice interventie chirurgicala presupune asumarea unor riscuri. Nu conteaza ca e operatie de hernie de disc sau scoaterea unui nigel, in cazuri extreme se poate muri din amandoua.
Cat de periculoasa e, nu as putea sa-ti raspund, pentru ca nu prea poti sa compari astfel de lucruri, nu e o operatie simpla, cum de altfel niciuna nu e, dar de cele mai multe ori se desfasoara fara a aparea probleme iar daca te tii si de recuperare pe urma, accidentele sunt si mai rare.

| Felys a răspuns:

Nu e foarte periculoasa, problema este recuperarea de dupa care este de durata si faptul ca niciodata nu vei mai fi ca inainte de hernie, eu dupa 5 ani inca mai am dureri de spate si trebuie sa ma feresc maxim de curent

| Thoth a răspuns:

Foarte pe scurt, ti-am raspuns in alte 2 topicuri. Depinde de hernie.

Sfat de la unul care a trecut prin asa ceva: EVITA cat poti de mult operatia. Este riscanta. Ultima alternativa.