| AnonimRichi a întrebat:

Cât de periculoși sunt limbricii? Cum stiu dacă mai am limbrici fără analize? Pot trece singuri fără tratament? Este bun usturoiul pentru eliminarea lor? Va rog frumos sa primesc un răspuns de la un medic sau de la cineva care a avut așa ceva!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca te mananca in cwr si nasul ai sanse mari sa ai limbrici. E bun ustutoiul. Sigur e un gat de petrol dar nu mai stiu de cate ori cate zile, vezi pe net. Nu e o rusine, se pot lua usor si de pe o clanta de usa sau nu te speli suficient pe maini sau legumele, etc.

| Cazus123 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Buna tot eu sunt numai ca după alt cont! Acum o luna și ceva am facut un limbric.Atunci aveam simptome cum ar fi:lipsa poftei de mancare, greață și imbalonare.Acum nu mai am aceste simptome și am început sa consum usturoi cu lapte in fiecare dimineața. Oare sa mai am așa ceva?

| Francescax5 a răspuns:

Usturoiul este un remediu natural prin care poti scapa de ei, dar pentru o siguranta mai mare, e nevoie de un consult. Iar daca nu au trecut, doctorul iti va prescrie ceva tratament

| staiputin a răspuns:

Sunt bune semințele de dovleac uscate, nicidecum prăjite. Dacă nu îți place usturoiul crud, (zic din experiența mea) poți încerca să pui acel suc în lapte după ce îl storci. Aceste remedii sunt eficiente, și eu am avut cândva probleme. Dar pentru a-i preveni (zic de limbrici), poți să urmezi câțiva pași care țin de igienă: să-ți speli mâinile des, mai ales după ce vii de la WC; să ai grijă la ce mănânci și persoana care prepară mâncarea, la fel, să aibă o igienă bună. Eu am avut probleme și din cauza anemiei, dar și pentru că, la școală, înainte de masă, nu ne spălam mâinile. Sper că te-am ajutat.

| Cazus123 a răspuns (pentru staiputin):

Buna tot eu sunt numai ca după alt cont! Acum o luna și ceva am facut un limbric.Atunci aveam simptome cum ar fi:lipsa poftei de mancare, greață și imbalonare.Acum nu mai am aceste simptome și am început sa consum usturoi cu lapte in fiecare dimineața. Oare sa mai am limbrici?

| staiputin a răspuns (pentru Cazus123):

Depinde cum ai grijă de igiena ta. Am enumerat mai sus cum să faci asta și chiar e foarte important. Și, da, nu consuma multe dulciuri. Limbricii se înmulțesc de la el. De aceea este recomandat usturoiul pentru a-i elimina.

| Cazus123 a răspuns (pentru staiputin):

Cât de periculoși sunt? Adica ma cam sperii foarte mult!

| staiputin a răspuns (pentru Cazus123):

Nu pot să-ți spun anume bolile pe care le poți lua de la ei. Dar, de vreme ce sunt organisme vii, aceștia se hrănesc cu ce ai mai bun în corp. De exemplu, celulele bune. După cum am mai înțeles, dacă ajung în plămâni, ei pot cauza unele tuse care nu sunt nicidecum de la răceală și nu pot fi tratate cu siropuri obișnuite. Limbricii sunt paraziți și, la fel ca păduchii bunăoară, trebuiesc eliminați.

| Cazus123 a răspuns (pentru staiputin):

Presupun ca nu mai am pentru ca înainte adică acum o luna aveam grețuri, nu aveam pofta de mancare și eram imbalonat.Acum nu mai am aceste simptome și chiar am un apetit bun.Plus ca am mâncat usturoi in lapte și am luat vitamina c pentru imunitate. Oricum mersi ca ești activ și îmi dai sfaturi!

| staiputin a răspuns (pentru Cazus123):

Mă poți contacta oricând pentru sfaturi, primesc notificări și răspund cât de repede pot! happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Cazus123):

Am fost in spital. Din cate imi amintesc limbricii netratati la timp se pot inmulti in asa hal incat ajung in creier. De aceea cel mai sigur e analiza de laborator. Mai vezi si tu ca sun situri gen -Sfatul medicului, etc.