| anonim_4396 a întrebat:

Cat de posibil este ca parul cret sa devina drept? Eu am patit asta si vreau sa stiu daca e ceva rar

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Sa zicem că e un caz mai rar, ești special

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu l-am avut din drept in cret, nu stiu motivul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cand eram mic l-am avut cret, dar ma tundea mama scurt(eram mic, ce sa faclaughing), acum nici nu iti mai dai seama ca era asa.

| KanezuY a răspuns:

Te piepteni des cred...

| dermdoc a răspuns:

Parul drept, ondulat sau cret se datoreaza unghiului pe care il face foliculul firelor de par cu suprafata epidermului si de forma foliculului (https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......0cd0.jpg). Asadar, fiind o trasatura mostenita genetic (la fel ca si culoarea ochilor, parului sau pielii) poate suferi la un moment dat modificari datorita mediului inconjurator (organismul se adapteaza la mediu). Trecerea de la par cret la drept este insa intr-adevar foarte rara. Vrem dovezi! happy

| Lacramioara_Xenia_1990 a răspuns:

Esti norocoasa! Nu se intampla foarte des! 1 la aproximativ 1.000.000

| anonim_4396 explică (pentru Lacramioara_Xenia_1990):

Nu sunt fata laughing

| Lacramioara_Xenia_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)))))) nu am vazut ca am telefonul stricat si am ecranul crapat scuze laughing)) (asa de jenanant)

| Natsuki a răspuns:

Eu il aveam semicret,cand eram mica,apoi ondula, cand am mai crescut si pana la adolescenta, iar acum il am momentan drept, poate cand ma tund in scari il am ondulat iar cand ma tund drept il am drept happySi nu doar atat cand eram mica aveam parul blondut iar acum aproape negru, bine asta e ceva probabil normal.

| TommyTom a răspuns:

1 caz la un 1.000.000 happy

| anonim_4396 explică (pentru TommyTom):

Acum ma simt rar si special laughing