| deea23 a întrebat:

Cat de puternic este efectul antialegic al paracetamol sinus si la cat timp dupa administrare isi pierde efectul? Eu am luat pentru o raceala timp de 4 zile iar in cca 16 zile mi-am facut testele alergologice. Mi-au iesit toate negative desi in urma cu cativa ani am avut 2 pozitive. Este posibil ca paracetamolul sa fi avut acest efect dupa 16 zile? Si daca da, trebuie sa refac testele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E putin probabil, dar posibil. Repeta testele dupa 30 de zile fara tratament.

Bula
| Bula a răspuns:

Alergiile sunt o manifestare de ne-acomodare a organismului la anumite substante. Daca organismul "invata" substanta, alergia dispare. Un fel de "auto-vacinare" cu substanta respectiva.
In fond, este vorba de rezistenta organismului fata de stimulenti exteriori, rezistenta la care poate ajuta si paracetamolul.

| mioara a răspuns:

Daca il tolereaza corpul imediat daca nu ia altceva aspirina bayer