| anonim_4396 a întrebat:

Cat de riscant e sa faci plaja dupa 11.00 AM?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Exista un risc imediat, si anume acela de a face insolatie si un risc ceva mai indepartat de a dezvolta o boala foarte grava de piele. Abuzul face rau in orice situatie.

Shin
| Shin a răspuns:

FOARTE riscant! Eu am adormit la munte, la soare, de la ora 11:00 la ora 14:00 si m-am ales cu niste arsuri foarte puternice. Pielea mi s-a strans foarte tare pe piept si la incheieturi (am adormit pe spate), nu puteam sa dorm noaptea timp de 2 saptamani si nu ma puteam misca pentru ca pielea nu mai era elastica la incheieturi. Cu tratament serios, mi-a trecut dupa o luna si 2 saptamani. Mare grija, in doar 3 ore poti sa-ti nenorocesti toata vacanta (si asta e cel mai usor lucru care ti se poate intampla).
Shin.

| Kyky a răspuns:

Destul de riscant. Razele soarelui se fac tot mai puternice dupa acea ora, iar stratul de ozon fiind distrus, nu le mai filtreaza indeajuns, fapt care iti afecteaza, in timp, pielea. In plus, te arzi mai repede... iar tu doresti sa te bronzezi, nu sa te arzi, nu-i asa? happy

| Puiutz a răspuns:

Auu. ii gravstraight face.riscantstraight face... eventual faci mai spre seara... cand soarele nu e chiar asa puternic:d.si plus ca e si mai placut atuncihappy.
deci ai grija>big grin

| KaTaLyN a răspuns:

CEL MAI riscantwinking mai bine nu faci

| iulia_5454 a răspuns:

Trebuia sa ma vezi pe mine anul trecut.am facut plaja de la 11.00 la 15.00 o singura zi.nu as recomanda nimanui.

| Roxata a răspuns:

Sub nicio forma intre orele 11.00-16.00~Te poti alege ori cu arsuri ori cu insolatie foarte grava daca nu te protejezi cu o crema speciala.