| imihaistoian a întrebat:

Care este cea mai sanatoasa paine pentru organism si pentru silueta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Painea din faina de secara facuta in casa:http://prodieta.ro/......-de-paine/

| MrAngelus a răspuns:

Eu am azuit ca cea neagra.

Răspuns utilizator avertizat
| pwp a răspuns:

Painea de secara.
Cel putin asa mi-a spus un nutritionist cand mi-a dat sa tin regim.

| DeejayAndr3y a răspuns:

Sortimentele cu adevărat hrănitoare sunt cele obţinute din făină integrală. Evitaţi, pe cât posibil, pâinea albă, întrucât conţine multe glucide care suprasolicită pancreasul şi este săracă în substanţe nutritive.

În medie, un român consumă 101 kilograme de pâine şi de produse de panificaţie anual, conform rezultatelor unui sondaj realizat, anul trecut, de Gallup. Conform nutriţioniştilor, cuvântul „pâine" desemnează, de fapt, sute de produse de panificaţie diferite din punct de vedere nutriţional şi compoziţional. În limbajul comun însă, pâinea stă la baza alimentaţiei şi este nelipsită de pe masa românilor. Însă nu toată pâinea este de bună calitate.

| MasterYoda a răspuns (pentru DeejayAndr3y):

Painea aia de care zici tu, e de fapt paine alba, cu colorant alimentar... asa ca orice paine e buna, numa sa fie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeejayAndr3y):

Daca scrie un prost pe google tu dai cu copy/paste ca sa fi mai prost ca el?

| DeejayAndr3y a răspuns (pentru anonim_4396):

V-am făcut eu ceva?
Sau te oftici ca stiu sa vorbesc frumos m-ai ales sa explic.
Eu nici macar nu te cunosc, şi nici nu vreau sincer.

| nuby a răspuns:

Painea neagra este buna pentru silueta si organism, poti sa intrebi si un nutritionist