| fugi5555 a întrebat:

Cât de utile sunt filtrele de apa de robinet? Adică e ceva de capul lor sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Salut!

Depinde de care filtre. In principiu ele sunt utile, rau nu are ce sa faca. Dar sa le luam pe rand:

1. Exista filtru ce se moneaza direct la robinet, astfel el iti filtreaza apa de la chiuveta unde ai si un robinet separat pentru acea apa filtrata. Aici filtrarea se face prin mai multe medii: filtru cu carbune, osmoza, etc. In functie de tipul apei din orasul tau, alegi un filtru discutand cu un consultant ca sa iti raspunda la intrebari.

2. Filtru acela de tip cana, care are o utilitatea mai mica pentru ca el opreste doar anumite impuritati, nu si bacterii. E util daca apa este deja tratata, cum ar fi cea de la robinet din oras. Daca apa o iei dintr-un put, lucrurile stau diferit si va trebui sa investesti mai mult si sa faci analiza apei mai des. De exemplu, in Bucuresti Apa nova posteaza pe site-ul lor rezultatele analizelor pe apa testata.

Asadar, filtrele sunt utile, insa ele se aleg dupa anumite criterii, nu asa dupa cum ni se pare noua.

8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Sunt eficiente dar si foarte costisitoare. Cele la 100 200 lei nu sunt bune de nimic. Trebuie să dai vreo 2000 + pentru unul profesional si filtrele ti le vei schimba regulat.

| fugi5555 explică (pentru Donsavas):

Și merita banii? In loc de apa îmbuteliată?

| Donsavas a răspuns (pentru fugi5555):

Cele ieftine nu merita niciun ban.

| WhiteLife a răspuns:

Noi folosim o cana filtranta și e super.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WhiteLife):

Cana filtranta e cam la oha. Filtreaza doar particulele de la o anumita marime in sus. Sa nu crezi ca te protejeaza de bacterii si eventuale contaminari cu diverse chimicale si altele.

| WhiteLife a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, dar apa noastră e destul de ok, atâta tot că are multe minerale, așa că e de ajuns o cana filtranta happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WhiteLife):

Da, depinde de la oras la oras. In unele cazuri, cand sunt mai multe surse de apa, gen Iasi, poti avea o saptamana apa nasoala si doua apa buna...

| Panamax a răspuns:

Exista filtre de 5 lei dar si de 500 de lei multistadiu care filtreaza oua de limbrici,nisip,hormoni,urme de medicamente, clor, rugina, bacterii, plumb etc.