| bubu10 a întrebat:

Cat este limita la glicemie. FETITEI MELE I-A IESIT GLICEMIA 135.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miky_5469 a răspuns:

Glicemia poate sa iasa moificata din mai multe motive, asa ca in functie de contextul cand a fost recoltata! binenteles ca trebuie sa verifici si sa nu lasi asa! neaparat sa mergi la doctor cu micuta! succes! valorile glicemiei difera de la un laborator la altul ele pot fi incadrate intre 60-110 (120 )mg/dl

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca mancase in ultimele 4 ore (chiar si un iaurt), glicemia e probabil normala, dar trebuie sa o vada un pediatru si sa-i faca teste suplimentare. Daca nu mancase, du-o maine la pediatrie si interneaz-o. Probabil are diabet, robabil va trebui sa faca insulina. Daca nu te duci urgent la medic, ii pui viata in pericol. Daca are intr-adevar diabet poate intra oricand in coma. Du copilul la medic, nu il trata dupa ureche.

mlm
| mlm a răspuns:

Limita normala a glicemiei esteintre 60-110mg/100ml(0, 6-1g/l). Dupa cite vedeti si singura glicemia fetitei dvs este cam mare, cel mai bine este sa mergeti cu ea la un medic pentru un control mai amanuntit.Sanatate.

Anna
| Anna a răspuns:

Mama spune ca 100-105 ar fi ideala...110 e deja prea mare!

| cube a răspuns:

Nu pari ingrijorata de fetita ta, daca erai ingrijorata probabil intrebai un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a dat trimitere la laborator? trebuie sa mergi cu rezultatul la medicul respectiv. glicemia are valoare mare si nu e bine. du-te de urgenta cu fata si rezultatul la medic pentru tratament, regim alimentar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stimata doamna,
Atentie mare la cum obtineti glicemia! Daca a mancat dulciuri inainte cu cateva zile sau seara, apar astfel de valori! In principiu nu trebuie sa consume inainte mai nimic dulce, paine in exces etc. pentru ca imediat va creste glicemia. NU UITATI CA ESTE DOAR O CIFRA DATA DE UN APARAT! Repetati analizele de multe ori LA DIFERITE CENTRE MEDICALE respectand cele spuse. Daca apar totusi valori peste 110 pe nemancate aveti o problema reala cu glicemia. I. Mihai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se pare chiar atat de mare? nu stiu ce sa zic... dar eu o am 160 iar doctorul a zis ca este putin c-am mare dar nu e nicio problema...