| Amg33 a întrebat:

Dacă ești purtator de hepatita b, partenera sau nou născutul pot lua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Da, se poate transmite cand intretineti relatii sexuale, iar la copil se transmite cand mama infectat da nastere.Cand ai aflat de boala? Nu ati facut teste pentru diverse boli inainte de a concepe copilul?

De citit cu atentie:

https://bioclinica.ro/......-prevenire

https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/hepatita-b

| GabiDumitrescu a răspuns:

Partenera da, nou-nascutul... vrei sa il violezi, sau ce?

| Hyperion7 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred că voia să știe dacă moștenește sau nu hepatita și copilul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hyperion7):

Da, dar a formulat intrebarea de parca ar avea o partenera noua cu un copil al altuia si.

| Hyperion7 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da,ce e drept.
Dar chiar și așa, până la urmă, moștenește sau nu și copilul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hyperion7):

Daca el e tatal si era bolnav cand au conceput copilul, cel mai probabil ca da. Sint si exceptii, inclusiv la HIV. Dar extrem de rare.

| Hyperion7 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Înțeleg,bine de știut!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hyperion7):

Esentialul e ca daca vrei sa torni copchii, sau si fara intentia asta - te combini neprotejat cu careva, analize amindoi mai intii.

| Hyperion7 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aprob și susțin!

| VoidEternal a răspuns:

E recomandat vaccinul pentru parteneră.

| CalinaXandra a răspuns:

Partenera ia sigur, nou nascutul doar dacă s-a născut pe cale vaginala. De regula, nașterea naturala în asemenea cazuri este de evitat și se face cezariana atâta timp cât partenera ta știe ca are hepatita b sau si-a făcut toate analizele în sarcina. Un nou născut infectat cu hepatita b nu e ok.