| anss23 a întrebat:

Cat timp poate dura o depresie in medie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Depresia este o boală.
Sindrom depresiv, tulburări depresive tranzitorii, tulburări depresive prelungite.
Numai medicul psihiatru poate spune ce medicație și perioada de tratament în funcție de răspuns.
Poate dura toată viața netratată unde pot apărea complicații.
Pa, pa.

| emy a răspuns:

Depinde de persoana in cauza:cat poate sa lupte, cata vointa are, cat ajutor primeste de la medicul psihiatru, de la psiholog, de la cei apropiati.Si...trebuie si macar putina credinta in Dumnezeu.
@romeo78:Stiu ca unii oameni sunt rai, dar nu toti.Nu trebuie sa generalizam.Si eu am avut tendinta sa bag pe toata lumea in aceeasi oala, dar m-am convins ca am gresit. Din fericire, sunt si oameni buni, dar mai putini, ce-i drept.

| emy a răspuns:

Si cred ca vindecarea nu prea tine de vointa, ci mai mult de lipsa de afectiune si de ajutor a celor din jur.Deci,daca ai depresie, nu inseamna ca esti un om slab, ci un om caruia ii lipseste foarte mult afectiunea, atentia, aprecierea, incurajarea, sustinerea celor din jur.

| 80Cris a răspuns:

De la cateva ore pana la cativa ani.

| romeo78 a răspuns:

TOATA VIATA! Nu exista tratament. Doar credinta mai poate ajuta. Credinta in Dumnezeu. Lumea este rea si nu poti avea incredere in nimeni. Eu am trecut prin asa ceva si de cand m-am refugiat in credinta, imi ete mult mai bine. Fara medicamente, alcool, droguri sau tigari. Doar credinta in Dumnezeu.

| Mik3 a răspuns:

De multe ori depinde de persoana care se afla in depresie, dar o persoana aflata in depresie poate sa iasa din depresie mai repede daca si persoanele din jurul lui stiu sa se poarte cum trebuie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si cat de depresiz esti, in medie de la o saptamana la 2 saptamani, poate tine si mai mult, dar si mai putin, iar un medicament bun pentru depresie e antidepresivul sau chiar relata mai apropiata cu prietenii cei dragi, singura scapare e sa iesi tu din depresie, pune-ti in cap.