| Lightning1997 a întrebat:

Cat timp putem tine maxim carnea afara pana o preparam? Eu pot avea probleme daca am tinut-o foarte mult(7ore) si dupa aceea am preparat o bine termic? Nu se stricase...dar cat o putem tine la temperatura camerei dupa ce o scoatem din congelator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de felul carnii, de temperatura si de locul unde este tinut.
Cel mai repede se strica carnea de peste si carte in care este sange. Daca stau la caldura mai mare de 25 grade si eventual si la soare, neacoperite de sita, atunci se pot strica chiar in 4-5 ore.
Daca insa condimentam cu sare si tinem carnea in frigider sau geanta frigorifica etc. (2-5 grade), nu are nici o problema chiar tinuta pana a doua zi.

In toate cazurile, daca vom prepara carnea mai tarziu, atunci e bine sa dam cu sare, iar la nevoie (daca devine alunecoasa sau are putin miros) s-o SPALAM bine cu apa rece sau cu apa cu otet si tamponat (uscat) cu textil curat inainte de preparare.

Daca insa carnea se trateaza cu sare si este afumata bine, atunci poate fi consumata chiar si dupa luni de zile (daca este tinut la loc racoros si bine aerisit).

| Lightning1997 explică (pentru Bula):

Este vorba despre carnea de porc.

| Bula a răspuns (pentru Lightning1997):

Nu are nimic, sa nu umble pe ea mustele.
Chiar daca prinde putin miros, o poti spala, dat cu sare si prajit/fiert.
Nu vei pati nimic.