| SebiRebe a întrebat:

Cât trebuie sa aiba tensiunea un copil de 17 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

Tensiunea arterială la copii se schimbă odată cu vârsta. Astfel, la bebeluși, parametrii normali sunt de 74-100 (sistolică) 50-70 (diastolică) mmHg, în cazul copiilor cu vârste cuprinse între 1 și 3 ani valorile normale sunt cuprinse între 80-112 (sistolică) și 50-80 (diastolică). Tensiunea normală la copiii cu vârste între 4 și 6 ani este de 80-110 (sistolică) și 50-78 (diastolică) mmHg, la școlarii din categoria 6-12 ani de 84-120 (sistolică) și 54-80 (diastolică) mmHg, iar în cazul adolescenților tensiunea normală are valori de 94-140 (sistolică) și 62-88 (diastolică).

1 răspuns: