| RilaIepur a întrebat:

Cate batai de inima pe minut trebuie normal sa aiba un om?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ChristianPunk a răspuns:

60! imi dai funda?

| a1doru a răspuns:

E o intreaga teorie pe tema asta.in general se considera ca un ritm cardiac este ''normal'' atunci cand se situeaza intre 60-100/minut.sunt insa oameni, perfect normali, al caror ritm cardiac este de 50-60/minut, deci...
unii specialisti considera ca un ritm normal, la un adult, ar trebui sa fie de 80-85/minut.la copii ritmul este mai ridicat.

caramela
| caramela a răspuns:

Hristos a inviat!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Inimă

| KellyGreen a răspuns:

Pai depinde, cu cat esti mai mic cu atat ai mai multe batai. Normal eu stiu ca trebuie sa fie 70, dar acum depinde, de exemplu daca esti sportiv ritmul cardiac este mult mai crescut.

| mymed a răspuns (pentru KellyGreen):

La sportivii de performanta ritmul e din contra mai scazut...
http://www.mymed.ro/puls-frecventa-cardiaca-supravietuire.html