| Raluca160899 a întrebat:

Cate calorii e normal sa consumi pe zi ca sa te menti? Dar daca vrei sa slabesti+ ca faci sport?
P.S: Am uitat,cate calorii aprox. mananc o persoana care e plinuta si ii plac dulcuirile, si mananca multa paine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dnk10 a răspuns:

Pai hai sa le luam pe rand.
Metabolismul consuma fara nici un fel de efort fizic in jur de 1800 de calorii zilnic. La asta daca mai adaugi si putina miscare treci lejer peste 2500! Gandeste-te ca sportivii de performanta slabesc si cate 3-4 KG pe zi, si asta in conditiile in care 1 kg are in jur de 8000 de calorii.
Daca vrei sa slabesti trebuie IN PRIMUL RAND trebuie sa ai grija la alimentatie.O persoana normala nu ar trebui sa ingereze mai mult de 2000 de kilocalorii zilnic, presupunand ca nu a facut niciun fel de efort in ziua respectiva!
Pentru a slabi e logic ca numarul coloriilor arse trebuie sa fie mai mare decat numarul celor consumate.

Si ca sa iti raspund la ultima intrebare... In mod sigur o persoana supraponderala consuma mai mult decat arde! Un simplu baton de ciocolata de cateva grame are peste 300 kilocalorii, iar 100 de grame de paine alba in jur de 250.Ca sa iti dai seama de "gravitatea situatiei", 30 de minute de jogging ar echivala cu doar 450 kilocalorii arse!
Pentru a slabi e imperios necesar sa evitam pe cat posibil carbohidratii, lipidele si glucidele.
Nu iti pot spune cate calorii trebuie sa consumi zilnic, decat daca imi comunici cateva aspecte precum - varsta, tipul de activitate (sedentara, usoara, intensa).
Cele bune.

| Raluca160899 explică (pentru dnk10):

Pai am 13 ani, 160 cm si 55 de kg...sunt grasa la solduri si burta..in rest la picioare sunt ok. Si nu prea fac sport.dar daca vreau pot..Tot timpul zic ca ma las de dulciuri si ca ma apuc de sport si imi organizez timpul.dar degeaba sad Si acum ca vine si Craciunul o sa primesc dulciuri si etc si nu o sa pot sa ma abtin..si de la mancarurile de Craciun si revelion..Nici nu cred ca am cum sa fac sport gen jogging acum iara..ca nu vreau sa ma duc la sala. vreau sa fac sport acasa.

3 răspunsuri:
| dnk10 a răspuns:

Te cred ca e practic imposibil sa te abtii, mai ales acum de sarbatori.
-numarul de calorii pe care trebuie sa le consumi zilnic ar fi undeva pe la 1500.
Tu oricum ai sa te mai inalti ceva... deci daca nu mai consumi dulciuri sau grasimi decat rar, atunci in cateva luni ai sa fii asa cum iti doresti.De altfel, incearca sa nu mai mananci nimic dupa ora 6-7... poate doar cate un fruct, iaurt slab.

Noroc si Sarbatori Fericite!

| Raluca160899 explică (pentru dnk10):

Ok am sa incerc, dar dupa sarbatori..chiar as vrea sa ma mai inalt umpic..la vara o sa ma duc la bazin.