| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Cate calorii e normal sa consumi pe zi ca sa te mentii? Dar daca vrei sa slabesti+ ca faci sport?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Depinde de varsta, de metabolism (tip somatic). Unora le trebuie 3k kcal sa se mentina, altora 2000 kcal. In general 2000 kcal sunt recomandate, dar in acestea trebuie sa cuprinzi un anumit numar de grasimi, proteine si carbohidrati. Daca faci sport vei avea nevoie de mai multe kcal.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In jur de 1300 - 1500 kcal. Multa sanatate. Te poti folosi si de : http://www.pcfarm.ro/calculator_necesar_calorii.php Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca TU de fapt doresti sa te ingrasi. happy Doar asa se explica faptul ca ai premiat un raspuns complet gresit dat de un ageamiu care contrazice studiile medicale si nutritioniste. rolling on the floor

| aXy99 a răspuns:

Sunt tot felul de calculatoare pe net, dar nu sunt chiar exacte pentru ca toti avem metabolismuri diferite.

| Kira5854 a răspuns:

1500 pentru mentinere si 1100 pentru slabit

| Petru1123 a răspuns:

Mintea omeneasca nu este facuta sa fie stresata cu numarul de calorii pentru a slabi, daca vrei sa slabesti, in fiecare zi fa sport si simte-te cat mai bine, nu te gandii la numarul de calorii, eu iti recomand un sport pentru zona in care vrei sa slabesti, ciclism(bicicleta) pentru picioare, atletism, tenis, etc.